15 listopada 2023

"Leśniczówka" Agnieszka Panasiuk - patronat Matki Książkoholiczki

Chciałam wam dziś przedstawić książkę, która z jednej strony wydaje się być niepozorna, a z drugiej zawiera w sobie ogromną dawkę emocji. Zaciekawieni? Zapraszam na nowy wpis."Leśniczówka" to drugi tom serii "Sekrety Białej". Jeśli nie czytaliście tomu pierwszego to nic się nie stało, bo są one napisane tak, że można czytać niezależnie od siebie. 


Poprzedni tom:   https://www.matka-ksiazkoholiczka.pl/2023/11/kamienica-agnieszka-panasiuk.html

Marysia miała trudne dzieciństwo, była niekochana, wykorzystywana przez ciotkę u której musiała mieszkać. Takie ciężkie doświadczenie wpływa na to, jak kobieta teraz się czuje sama z sobą i jakie podejmuje decyzje w dorosłym życiu.

Poznajmy Marię w szczególnym momencie jej życia, kiedy wraca ona po latach do Białej Podlaskiej, aby objąć w spadku leśniczówkę od zmarłej babci. Okazuje się, że to nowe miejsce bardzo jej się spodoba. Kobieta musi walczyć o pomoc dla swojego ciężko chorego syna, chce mu dać taki dom jakiego ona nie miała. Podczas porządków znajduje pamiętnik z II wojny światowej, to co w nim przeczyta zmieni ją na zawsze. Akcja dzieje się dwutorowo, czyli współcześnie i w mrocznej rzeczywistości wojennej. 

"Ręce do góry! - Usłyszałam komendę po niemiecku.
Nie próbowałam uciekać, bo w moją stronę biegł spuszczony ze smyczy wilczur. Myślałam tylko, aby się gwałtownie nie ruszyć, co pozwoli mi uniknąć pogryzienia. Rozpłakałam się. Przez moją głowę przebiegały same najgorsze myśli."

Książka bardzo mi się podobała, szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że aż tak. Wymienię wam tylko kilka zalet i mam nadzieję, że dzięki temu sięgnięcie po tę powieść. 

Przede wszystkim autorka przeprowadziła bardzo dokładny research korzystając z szerokiej gamy opracowań historycznych. Czytając tę książkę dosłownie przenosimy się w świat wojennej zawieruchy. Całość napisana jest bardzo przyjemnym językiem, co jest ważne, bo historia nie przytłacza, tylko zaciekawia i wywołuje emocje. Nie znałam w ogóle wątków włoskich więźniów, więc bylo to dla mnie ciekawe i nowe. 

Autorka przepięknie pokazała miejsce, w którym mieszka. Urodziłam się 60 km od Białej Podlaskiej, którą znam z czasów dzieciństwa. Teraz wy, czytając tę książkę, możecie przenieść się na moje kochane Podlasie i poznać tradycje i dawne dzieje tego regionu Polski. 

Agnieszka Panasiuk stworzyła też wielowymiarowych, dobrze skonstruowanych bohaterów. Bardzo polubiłam Marysię i z zapartym tchem śledziłam jej losy. 

Tematyka książki jest różna: mamy tu wątek samotnej matki, chorego dziecka, niepewności jutra, trudnego dzieciństwa, losy społeczności żydowskiej, włoskich jeńców wojennych. Jak sami widzicie dużo tematów jest poruszonych w tej niewielkiej objętościowo książce. Jestem bardzo dumna, że znajdziecie na okładce moje logo. Bardzo dokładnie dobieram książki, którym patronuję. Chcę aby były one ciekawe, mądre, niosące przekaz, wywołujące emocje. 

I taka właśnie jest "Leśniczówka". Polecam z całego serducha. Uroniłam niejedną łzę, a to pokazuje jak dobra jest ta historia. 

Podsumowując: jeśli lubicie książki pisane dwutorowo, gdzie jest kilka wątków spójnych ze sobą, nie boicie się emocji to ta książka powinna się wam spodobać. MImo, że nie jest to lekka historia, warto ją poznać. 

Jeśli macie ochotę posłuchać jak ciekawie opowiada autorka to zapraszam do osłuchania spotkania, jakie z nią przeprowadziłam:

https://www.facebook.com/100044462836365/videos/289573810597433

Wydawnictwo: Szara Godzina

Data premiery: 27.09.2023

Ilość stron: 264

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.