23 lipca 2023

"Córka ziemi" Dorota Gąsiorowska - recenzja przedpremierowa

Zapraszam na nowy post, gdzie przedstawię Wam I tom fascynującego cyklu. Seria "Córki żywiołów" skupia się na kobietach, których związek z naturą jest niezwykle wyjątkowy. Czytelnicy będą mieli okazję zagłębić się w historie bohaterek, których życie splata się z magią żywiołów w sposób, który skradnie Wasze serca. Czekają nas niezapomniane przygody i tajemnice natury, a wszystko to zapisane piórem utalentowanej autorki Doroty Gąsiorowskiej. 

"Zanim odjechałam, popatrzyłam nieco dłużej na bramę, za którą, jak przeczuwałam, ukryła się jakaś tajemnica. Nie wiem, dlaczego i z jakiego powodu, ale wiedziałam, że właśnie teraz coś lub ktoś związany z tym miejscem domaga się mojej uwagi. To było jak krótki, jasny przekaz. Wymowny slajd. Urywek ważnego filmu."

Ta książka to opowieść o dwóch młodych kobietach z różnych epok, oddzielonych około stu latami. Dwutorowy bieg czasu jest jednym z moich ulubionych motywów w niej.

Weronika, która mieszka w dzisiejszych czasach, jest artystką o niezwykłym talencie. Jej ręce potrafią tworzyć fascynujące rzeźby, bo potrafi porozumieć się z kamieniem i odkrywać jego tajemnice. Dlatego jej dzieła są tak wyjątkowe. Jednak zupełnie nie spodziewa się, że odnowa posągu Frei, stojącego w pewnym pałacu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, przeniesie ją w podróż w przeszłość.

"W tym lesie jest cały mój świat, moje szczęście. Nie znam innego życia i wcale za nim nie tęsknię."

Drugą bohaterką jest nastoletnia Freya z dawnych czasów, która jest związana z ziemią i potrafi komunikować się z roślinami oraz zwierzętami.

Na pierwszy rzut oka Weronika i Freya nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak autorka, Dorota Gąsiorowska, stworzyła powieść, gdzie ich historie się uzupełniają. Od samego początku bohaterki wzbudziły moją sympatię, a wiele momentów sprawiało, że czułam się z nimi emocjonalnie związana.

Z każdą przeczytaną stroną zagłębiamy się coraz bardziej w losy tych dwóch bohaterek. Razem z nimi próbujemy odkrywać tajemnice przeszłości, snujemy przypuszczenia, śledzimy opisane miejsca, kibicujemy im i ulegamy urokowi ich historii. Mimo że akcja nie toczy się zbyt szybko, tempem właściwym dla tego rodzaju opowieści, nie nudzi nas ani nie zniechęca. Wręcz przeciwnie, zaciekawia i wciąga, pozwalając nam zapomnieć o czasie, który upływa w trakcie lektury.


Miałam przyjemność napisać rekomendację do tej książki, za co dziękuję Wydawnictwu Znak. A co napisałam?

"Dorota Gąsiorowska skradła moje czytelnicze serce! Córka ziemi to magiczna historia, o której nie da się zapomnieć po odłożeniu książki. Autorka z każdym rozdziałem odsłania coraz więcej tajemnic pewnej rodziny, a teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Kim jest tytułowa córka ziemi? Tego nie mogę wam zdradzić. Przeczytajcie i poczujcie ten niesamowity klimat."

Dorota Gąsiorowska, piórem swojej wyjątkowej książki, wyczarowała opowieść tak uwodzącą, że zwykła historia staje się niezwykłą przygodą dla czytelnika. Na kartach tej powieści wędrujemy przez nordyckie mity, doznajemy odrobiny magii, a także delektujemy się pięknem natury, które otacza bohaterów. Jednak równocześnie towarzyszy nam niepokój i strach, ponieważ rozdział po rozdziale odkrywane są coraz bardziej mroczne tajemnice, które nas wciągają coraz głębiej. Emocji i refleksji nie brakuje w tej niezwykłej opowieści. Autorka mistrzowsko wplata w główne wątki poboczne historie, które skłaniają do głębszego zastanowienia. 

"Córka ziemi" to opowieść, która wciąga, uwodzi i nie pozwala się oderwać. Splata w sobie teraźniejszość i przeszłość, otulając czytelnika swoją magią. To książka, która spełnia oczekiwania czytelnika w każdym aspekcie, dostarczając niezapomnianych chwil i emocji. Po odłożeniu jej, tęsknota za kolejnymi stronami jest nieunikniona.

Nie potrafię słowami oddać pełni tego, co czułam, czytając tę powieść! Byłam kompletnie zaskoczona i zachwycona piękną historią, którą miałam przyjemność poznać. Powieści takie jak "Córka ziemi" są niezwykle cennym odkryciem, a czytelnikom, którzy jeszcze nie mieli tej przyjemności, zazdroszczę, że te niesamowite emocje dopiero ich oczekują. Polecam tę książkę z całego serca.

Książkę możecie kupić np. tutaj bit.ly/3Db7Qjq

Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak.


Wydawnictwo: Znak

Data premiery: 26.07.2023

Ilość stron: 522

Moja ocena: 10/10

1 komentarz:

  1. Naprawdę ciekawa wydaje się być ta książka. Ogółem uwielbiam książki, gdzie jest magia ;) To naprawdę ciekawe, a przy tym te różne systemy magiczne w powieściach są tak skonstruowane, że po prostu szok! A co do tego dwutorowego wątku, to super, że tak dobrze to wyszło. Mimo wszystko trzeba się z tym postarać (tu mogę wspomnieć o serialu wiedźmina z Netflixa, gdzie to nie wyszło). Wielkie dzięki za tę recenzję, postaram się przy najbliższej okazji zakupić dla siebie ten tytuł, szczególnie skoro ma tyle stron ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.