22 października 2022

"Nieobliczalna" Magda Stachula

Czytałam każdy thriller autorki, dlatego mam porównanie. "Nieobliczalna" znajduje się w mojej TOP-ce książek - dlaczego? Zapraszam na nowy post. 


"Ciało zauważono dopiero, gdy zaczęło świtać. Krystalizująca się czerwień na białym puchu wyglądała jak fragment z obrazu impresjonistów."


Tak zaczyna się prolog książki - stąd trup ma moim zdjęciu. Pewnego zimowego ranka zostało znalezione w śniegu ciało kobiety, na osiedle w Zamościu pada strach, ponieważ nie wiadomo co się stało. O zmarłej kobiecie dowiadujemy się więcej dopiero pod koniec książki. 

Autorka cofa nas w czasie do lata. Głównymi bohaterkami są Alicja i Martyna oraz Adelina. Każda inna, każda z innymi problemami, a jednak łączy ich tak wiele... 

Alicja i Martyna to przyjaciółki ze szkolnych lat, którym udało się utrzymać znajomość. Nie jest ona do końca szczera, ponieważ tak naprawdę kobiety nie rozmawiają ze sobą o swoich prawdziwych problemach. Alicja jest samotną matką już dorosłego Daniela, którego kocha ponad wszystko i nie wyobraża sobie przecięcia pępowiny. Martyna natomiast ma bardzo bogatego, ale zaborczego męża, wręcz psychopatę. Jest z nim nadal, ponieważ mają małą córeczkę, a ona nie może odejść, ponieważ nie ma własnych pieniędzy. 

Jedno zdarzenie zmieni ich życie na zawsze, a  pętla kłamstw będzie zaciskać im szyje coraz bardziej. 

Jest jeszcze jedna bohaterka, młoda Adelina, której podoba się Daniel. Dziewczyna nie ma łatwego życia, mieszka z chorą na depresję matką, nie ma na świecie nikogo oprócz rodzicielki. Stara się zarabiać pieniądze i radzić sobie w życiu.

Co takiego się wydarzy? Kim jest kobieta znaleziona pod blokiem? Jak życie bohaterów zmieni się w przeciągu kilku miesięcy?

"Czy jestem jedyna? Mam przed Wojciechem wiele tajemnic, ale jedną z nich dzielimy razem. Nikt o niej nie wie i nigdy nie może się dowiedzieć. Wstydzę się przed sobą, ale godzę się na to każdego dnia - mam czterdzieści jeden lat i pozwoliłam mężowi założyć na moim telefonie kontrolę rodzicielską. Jest moim panem, a ja jego niewolnicą."

Jestem zachwycona, tak po prostu. Możecie w innych opiniach przeczytać, że książka jest nieodkładalna i zgadzam się w 100%. Autorka z każdym rozdziałem zapętla tajemnice, jak wydawało mi się,  że wszystko wiem, nagle sytuacja zmieniała się diametralnie. Książka napisana jest w gatunku domestic noir - tzn. że każdy bohater ma swoje rozdziały, napisane w osobie pierwszej, a całość jest mocno hipnotyzująca i pokazująca, że zło czai się tam, gdzie powinniśmy być bezpieczni, czyli w naszym domu. 

Wielkie brawa należą się autorce za TE sceny, które dodają pikanterii i nie są przesadzone.  

Ogromną zalegą książki są także podjęte przez autorkę tematy społeczne takie jak: związek starszej kobiety z młodszym, relacja między dorosłym dzieckiem, a rodzicem, poszukiwanie własnego ojca, czy związek z psychopatą. Na temat fabuły tej książki można toczyć naprawdę ciekawe dyskusje. 

"Człowiek bez kręgosłupa moralnego, gracz, manipulator i oszust. Mój mąż."

Mam nadzieję, że książka zostanie tak samo odebrana przez innych czytelników, jak przeze mnie. Nic dodać, nic ująć. Poproszę o więcej takich książek. Jest dla każdego, w każdym wieku, także idealnie nadaje się na prezent. Obecnie trwa promocja w empik.com na tę książkę. 

Zapraszam do obejrzenia mojego live z autorką, gdzie pytam m.in czy autorka boi się thrillerów :)

https://www.youtube.com/watch?v=3WLQjMXclxA


Dziękuję Wydawnictwu Luna za egzemplarz książki do recenzji. 

Wydawnictwo: Luna

Data premiery: 12.10.2022

Ilość stron: 358

Moja ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.