19 października 2022

"Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata" Nina Majewska - Brown

Bardzo lubię książki oparte na prawdziwych wydarzeniach, dlatego zdecydowałam się przeczytać najnowszą książkę Niny Majewskiej - Brown. 


Rodzina Franciszki i Wawrzyńca Kuligów ma tego pecha, że mieszka w sąsiedztwie obozu w Oświęcimiu. Ludzie domyślają się co takiego dzieje się za drutami, słyszą czasami syreny, więc żyją w ciągłym napięciu. 1 września 1941 r. życie rodziny zmienia się diametralnie. Z obozu ucieka Jan Nowaczek, który trafia do rodziny Kuligów. Mieszkańcy domu boją się mu pomagać, ale ponieważ mężczyzna tak ich prosi - udzielają mu schronienia i pomagają uciec dalej. Niestety ta historia jest tragiczna. Po kilku miesiącach Nowaczek pojawia się znowu z ich domu, ale tym razem w towarzystwie esesmanów. Okazuje się, że wydał wszystkich, którzy mu pomogli. Do obozu trafia Franciszka, która jest przed samym porodem oraz jej siostra. Ukochany mąż Wawrzyniec zgłasza się sam do Auschwitz, aby zamienić się z Franciszką na życie. 

"Odwracam wzrok. Nie mogę na to patrzeć, a jednocześnie wiem, że ten obraz pozostanie ze mną do końca moich dni."

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, ale do dziś pamiętam jak przeżywałam historię w niej zawartą. Ta dramatyczna opowieść zostanie ze mną na zawsze. Dużo czytałam książek o tematyce wojennej, każda jest bolesna, ale nie wiem jak to zrobiła autorka, niemniej dawno już nie przeżywałam żadnej historii tak mocno. Z opisu z tyłu książki wiesz o czym będzie całość i w sumie jak się skończy. Z drugiej strony skoro jest to historia oparta na faktach to w niczym to nie przeszkadza. Warte zaznaczenia jest to, że fabuła to mniej więcej połowa stron. Druga część to aneks, posłowie, zdjęcia prawdziwych bohaterów i relacje świadków. Jest to ogrom wiedzy na temat obozu, jego struktury, tego jak powstawał. Autorka wykonała duży research, czerpała wiedzę m.in.  z Państwowego Archiwum Auchwitz-Birkenau. Na moje emocje najbardziej zadziałały zdjęcia - oglądałam je z zadumą i powagą.. 

Dużą zasługą jest pierwoosobowa narracja, dzięki której poznajemy myśli, uczucia i życie Franciszki. Dzięki takiemu zabiegowi książka nie jest tzw. suchymi faktami, ale powieścią, która trafi do serc czytelników. Do mojego już trafiła... A do twojego?

Polecam!

Piękna opowieść o prawdziwej miłości. 


Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za egzemplarz powieści do recenzji.

Wydawnictwo: Świat Książki

Rok wydania: 2022

Ilość stron: 482

Moja ocena: 9/10

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.