24 października 2022

"Kłamstwa arabskich szejków" Marcin Margielewski - recenzja przedpremierowa

Serdecznie zapraszam na nowy post, w którym opiszę jakie wrażenie wywarła na mnie nowa książka Marcina Margielewskiego. 


"Zrobił mi coś, czego nigdy nie zapomnę. I choć pewnie nawet nie wie o moim istnieniu, jego rozkazy omal nie kosztowały mnie życia. O takich sprawach nie można milczeć."

Głos w książce dostał Reif, Marokańczyk, który wiele lat mieszkał w Arabii Saudyjskiej. Jego opowieść jest szokująca, ponieważ był on świadkiem okrutnej zemsty w saudyjskiej rodzinie królewskiej. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za tą zemstę świat pokochał oprawcę.

Autor opisuje jakie czystki polityczne wykonał Mohammed bin Salman, jakie kłamstwa, manipulacje i spiski są na porządku dziennym. Następca tronu w Arabii Saudyjskiej nie ma skrupułów, a mimo to jest zapraszany i szanowany przez polityków na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego świat wierzy w kłamstwa? Czym szejkowie kupują sobie bezkarność? 

To tylko kilka pytań, na które znajdziecie odpowiedź w tej książce. 

"Świat zachwyca się reformami w Arabii Saudyjskiej. Kobiety mają mieć więcej praw, kraj ma być bardziej otwarty, a ropa - uszczęśliwiać nawet tych najbiedniejszych. Jednak choć trudno zaprzeczyć zmianom, tylko naiwni wierzą w nie bezkrytycznie. Mohammed bin Salman do perfekcji doprowadził kłamanie w żywe oczy całemu światu, rozpędził propagandową machinę, a w walce o umacnianie swojej władzy nie cofa się przed niczym, nawet przed najbardziej brutalnymi morderstwami."

Kim jest Marcin Margielewski?

Dziennikarz radiowy, prasowych i telewizyjny. Przez 10 lat podróżował, mieszkał w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Pracował jako dyrektor kreatywny kilku światowych marek. Autor 11 książek na faktach m.in. "Wyrwana z piekła talibów", "Porzuciłam islam, muszę umrzeć", "Dubaj krwią zbudowany", "Urodziłam dziecko szejka", "Tajemnice hoteli Dubaju".

Zazwyczaj nie czytam takiej literatury, ale po przeczytaniu tej książki autora, zamówiłam kolejne...  Nie ukrywam, że bałam się trochę tego, że temat mnie przerośnie i że nic nie zrozumiem. Nic bardziej mylnego! Książka napisana jest prostym językiem, niezwykle ciekawie,  że nabrałam chęci na literaturę faktu. Moje oczy otworzyły się na to, jak Arabia Saudyjska jest zbudowana na kłamstwach. To kraj zarządzany na pomocą propagandy. Warto tu wspomnieć, że książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, czytasz i jesteś w szoku, że to się dzieje w obecnych czasach. Świat szejków nie jest znany, wiemy to co jest nam pokazywane w telewizji. "Kłamstwa arabskich szejków" to misz-masz gatunków, reportaż, wywiad, thriller - w połączeniu daje to wartościową lekturę.

Ogromne gratulacje należą się autorowi za research i poważne podejście do tematu. Czuć, że napisał to rzetelny dziennikarz, który pojechał aż do Maroko, żeby spotkać się z bohaterem tej książki. 

Polecam każdemu!


"Cóż, nie od dziś wiadomo, że w beznadziejnej sytuacji człowiek zauważa rzeczy, na które wcześniej pozostawał ślepy."


Zapraszam do odsłuchania mojej przedpremierowej rozmowy z autorem:

https://www.youtube.com/watch?v=WJVLwWF-mLU&t=781s


Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji. 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data premiery: 25.10.2022

Ilość stron: 312

Moja ocena: 8/10

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawie się zapowiada. Chętnie przeczytam wieczorami jesiennymi!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.