22 maja 2022

"Apka" Karolina Wójciak

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile apek instalujecie na telefonach? Czy one na pewno są bezpieczne? Zapraszam na moją opinię o świetnej książce Karoliny Wójciak.


"Świat realny jest teraz tak zmieszany z tym wirtualnym, że nie widać między nimi granicy. Mieszają się ze sobą jak składniki w zupie, tworząc całość zwaną życiem. Każde słowo napisane w necie ma wagę tego wypowiedzianego na żywo. Co więcej, jest gorsze, bo zostawia ślad na zawsze. Tego nie da się usunąć."

Kilka słów o fabule

Żyjemy w czasach, gdzie czasami świat wirtualny odgrywa ważniejszą rolę niż ten zwykły. 

Leon to chłopak, któremu w końcu udaje się umówić na randkę z Sandrą. Chcąc jej zaimponować zachowuje się zarozumiale, nie wiedząc, że całe spotkanie jest relacjonowane na żywo na Instagramie. Leon staje się pośmiewiskiem nie tylko znajomych, ale obcych ludzi, którzy udostępniają relację w internecie. Na własnej skórze poznaje czym jest prawdziwy HEJT.  Leon chcąc ratować siebie, wymyśla pewną aplikację, dzięki której po pierwsze naprawi błąd, a po drugie da nauczę tym, którzy na nią zasługują. 

Drugim bohaterem jest Maks, który wszystkie pieniądze wydaje na operacje plastyczne. Dzięki czemu wygląda jak model z okładki, co sprawia mu ogromną frajdę. Chłopak bardzo lubi luksus i pieniądze, dlatego nie waha się współpracować ze światkiem przestępczym. Popełnia jednak największy błąd swojego życia, którego nie da się naprawić....

Gdzie jest wspólny mianownik tych dwóch historii? 

"Hejt, jaki na mnie spadł, wprawił mnie w osłupienie, a zaraz potem zmiażdżył kompletnie. Nie rozumiałem ludzi, którzy na podstawie tych kilku storek zrobili ze mnie takiego wroga."

Moje odczucia


Wiedziałam, że książka będzie świetna, jeszcze nigdy autorka mnie nie zawiodła. Mogę śmiało napisać, że to jedna z moich ulubionych powieści Karoliny Wójciak. 

Historia Leona i Sandry skłania do refleksji, że coś wrzucona raz, choć na chwilę do internetu, zostaje tam na zawsze. Zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji mogą za sobą pociągać ogromne konsekwencje. Czasami po prostu się nie zastanawiamy co udostępniamy, jakie będą konsekwencje, kto może wyciągać nasze dane. 

Ponadto autorka dotknęła kilku bardzo ważnych tematów.

Pierwszym z nich jest hejt, do czego prowadzi i jak może zniszczyć życie. Ponadto możemy wczuć się w rolę młodych ludzi, dla których bycie w internecie jest bardzo ważne, każde polubienie jest wagę złota, chcą zaistnieć i imponować. To nie wszystko. Historia Maksa, choć na początku wydawała mi się niepasująca do fabuły jest bardzo wciągająca i dopełnia całości.

Książkę czytałam dawno temu, ale leżała na stosiku " do opisania". Rzadko czytam powieści po raz drugi, ale po "Apkę" myślę, że sięgnę za kilka lat. Doskonale się ją czyta, autorka potrafi zaciekawić czytelnika od pierwszego zdania. 


Podsumowując

Mądra, zaskakująca przemyślana i dopracowana w każdym calu powieść o współczesnych czasach, o naszych uzależnieniach od aplikacji, netu czy pieniędzy. 
Po prostu przeczytajcie!

Dziękuję autorce za egzemplarz książki. 

Zapraszam na jej stronę internetową https://www.karolinawojciak.com/


Wydawnictwo: Karolina Wójciak

Data premiery: 22.03.2022

Ilość stron: 465

Moja ocena: 9/10

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.