01 maja 2021

"Wybór Charlotty" Agnieszka Olejnik

51/2021

Książka urzekła mnie swoją okładką, poza tym lubię czytać o "tamtych czasach". Zapraszam na moją opinię. 


Autorka przenosi nas do XIX wiecznej Anglii. 

Kim jest tytułowa Charlotta? 

To tzw. panna na wydaniu, ładna, mądra, ale niestety pozbawiona posagu.  Kobieta niestety jest skazana na mieszkanie kątem u wstrętnej macochy albo wyjście za mąż za kogoś kogo jej wybiorą. Charlotta nie czeka aż ktoś podejmie decyzję za nią, dlatego sama sobie chce znaleźć męża. Kobieta wie, że nie ma szans na miłość, dlatego planuje wyjść za kogoś, z kim będzie mogła miło spędzać czas. Charlotte sama się oświadcza pewnemu budzącemu lęk mężczyźnie, tylko czy wybranek się zgodzi z nią ożenić?  

"Z pewnością miłość spełniona, miłość odwzajemniona może być takim darem. Jednak uczucie odtrącone, zdradzone, uczucie, które ktoś podeptał dla lepszego posagu, nie uskrzydla, nie budzi wdzięczności. Przeciwnie, upokarza, napełnia duszę goryczą i niewiarą w szczerość ludzkiego charakteru."Bohaterka od razu wzbudziła moją sympatię ze względu na swój charakter. To taka nietypowa panna z tamtych czasów, w dzisiejszych czasach można by było o niej powiedzieć, że ma za przeproszeniem "jaja" :)  Jest odważna, inteligenta i pewna siebie, wie czego chce i nie ma zamiaru poddawać się woli innych. 

Bardzo dobrze oddany klimat XIX w.,  naprawdę można się zdziwić, że taką książkę napisała polska autorka. Lubię przenosić się tamte czasy, kiedy małżeństwo  było tylko transakcją, a kobiety niestety nie miały prawa głosu. 

Historia jest przewidywalna, ale cóż z tego? W sumie nie spodziewałam się czegoś innego. Czytało mi się to bardzo szybko i byłam ciekawa czy autorka skończy powieść tak jak się domyślam. Podsumowując jest to lekka, zabawna książka na miły wieczór, dlatego mogę ją polecić!

Jeśli lubisz romantyczne historie, chcesz przenieść się w czasie do XIX wieku, lubisz powieści Jane Austen to sięgnij po "Wybór Charlotty". 

Dziękuję Wydawnictwu Książnica za egzemplarz do recenzji. 


Wydawnictwo: Książnica

Rok wydania: 2021

Ilość stron: 304

Moja ocena: 7/103 komentarze:

  1. Kupiłam ją kiedyś, ale jeszcze nie czytałam. Lubię powieści tej autorki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Twórczośc autorki jeszcze przede mną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam jeszcze tej autorki. Ze swojej strony polecam "Wszyscy pragnęliśmy miłości". Piękna i poruszająca historia :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.