01 czerwca 2022

"Cukierku, ty łobuzie" - Waldemar Cichoń - o całej serii przygód kota

Witajcie, 

jeśli wasze dziecko jest w podstawówce to możecie kojarzyć Cukierka z lektury szkolnej. Czy wiecie, że jest aż 10 tomów o niesfornym kocie? A może tak poczytać po angielsku? Zapraszam na nowy post. 


Serię o kocie Cukierku znałam zanim córka poszła do I klasy. Byłam zachwycona fabułą, przepięknymi ilustracjami. U mnie w domu Cukierek króluję na półkach i na dysku (świetnie czytane audiobooki - to się po prostu chce słuchać). 

Pokrótce opiszę co to za seria.

I TOM


"Cukierku, ty łobuzie" - książka została wpisana w 2017 roku na listę lektur szkolnych (klasy I - III). Kim jest Cukierek? To prawdziwy kot autora, który stał inspiracją do napisania książek. Jest to pręgowaty dachowiec z plamką na nosie, który ma wiele przygód i potrafi rozrabiać. W I tomie możemy przeczytać o historii z wizytą u weterynarza, o tym jak Cukierek uciekł z domu czy jak zareagował na choinkę. Co jest ciekawe, narratorem jest kotem, dlatego książki tak podobają się dzieciom. 

Książkę można kupić w II wersjach, standardowej i z opracowaniem lektury, czyli na marginesach są podpowiedzi, a z tyłu jest streszczenie w punktach, odpowiedź na pytanie: Czego uczy nas opowieść o Cukierku itd. a także test z wiedzy o lekturze. Jest jeszcze jedna wersja książki: po angielsku. Idealna dla dzieci, które już znają podstawy języka. 


II TOM


"Nie martw się, Cukierku!" - tym razem w życiu Cukierka zachodzą duże zmiany, pojawia się nowy członek rodziny, wszystko zostaje wywrócone do góry nogami. Poza tym kotek przekonuje się jak jest ciężko zejść z drzewa, czy leniuchowanie jest fajne i co to jest kotostrofa.


III TOM 

"Popraw się, Cukierku!" - dowiemy się jak uniknąć porządków, jak uciekać przed dzieckiem, czy da się pozbyć kreta z ogródka, a moim ulubionym rozdziałem jest Straszna noc.

IV TOM


"Jak się masz, Cukierku?" - główny bohater ma szansę zostać gwiazdą reklamy, bierze udział w akcji na Dzień Matki, poznajemy bajkę o Żarłocznym Kocie, ale przede wszystkim dowiemy się kim jest Tradycja....


V TOM

"Gdzie jesteś, Cukierku?" to kolejny świetny tom przygód kota. Jak Cukierek zareaguje na koszatniczkę Kluzo? Ulubionym rozdziałem mojego syna, który czytaliśmy naczęściej to "Postach okolicy" - kim jest zielony potwór, którego wszyscy się boją? A czy wiecie co koty mają wspólnego z Japończykami?


VI TOM


"Dziękuję Ci, Cukierku" - dowiemy się kim jest spięty Mikołaj, czy koty lubią brać leki, jak zostać superbohaterem oraz czy uda się przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia rybek sąsiada?

VII TOM


"Co słychać, Cukierku?" kim jest toperz i brzydkie kaczątko? Z jakiego powodu wujek "Żetakpowiem" ma problem ze snem? Dlaczego w łazience rozrabia rybi chuligan? Tę część czytałam wczoraj po raz I, bo jakoś mi wcześniej umknęła. Synek prosił i przeczytaliśmy całość :)

VIII TOM

"Dasz radę, Cukierku!" jak poradzą sobie koty, kiedy z powodu mrozów nie będą mogły wychodzić z domu? Czy deszcz może padać od spodu? Będzie także historia o konkursie internetowym i strajku... głodowym. 


IX TOM


"Masz rację, Cukierku!" kim jest papug i zrobi żeby mieć papu? Autor opowiada na ciekawe pytanie: czy zwierzęta w Wigilię mówią ludzkim głosem? Czym "miaurzec" różni się od innych miesięcy? A słyszeliście może o Gwiazdozbiorze Kota?

X TOM


"Trzymaj się, Cukierku!" - wiedzieliście, że istnieją kocie sztuki walki? Z jakiego powodu w domu Cukierka wybuchnie wojna domowa? I co zrobić jak w okolicy grasuje czarna pantera?


Dlaczego polecam tę serię:

  • przepiękne ilustracje wpadające w oko dzieciom (szczerze nie znam innej serii tak pięknie wydanej)
  • mądra fabuła z morałem
  • idealne książki do czytania dziecku, oraz do samodzielnego czytania przez młodych czytelników
  • historie kota podobają się dzieciom, ale też ich rodzicom.
  • nie trzeba czytać po kolei
  • książki można kupić w twardej oprawie lub miękkiej


Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Żwakowskie. 


1 komentarz:

  1. Bardzo fajna zabawna grafika. Koniecznie musimy poznać tę serię, a już teraz jestem zachwycona. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.