06 kwietnia 2021

"Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka" Agnieszka Stelmaszyk

 Jakie teraz są wydawane świetne książki dla dzieci! Mądre, śmieszne, a jednocześnie uczące np. geografii czy wiedzy o innych kulturach. Zapraszam na nowy post. 


Niestety z tej serii czytałam tylko I tom i już wiemy z córką, że chcemy nadrobić resztę. "Diamentowa gorączka" to IV część serii podróżniczo- przyrodniczej. 

Rodzina Mazurskich ponownie wyrusza w drogę, więc czekają nas kolejne porcje niesamowitych przygód. Tym razem Jędrek (narrator) wraz z rodzicami, bunią i kuzynką planują zacząć od Królestwa Niderlandów, a z powrotem chcą jeszcze pozwiedzać polskie miejscowości.

W tej części:

  • zwiedzimy krainę rowerów i tulipanów, czyli Holandię;
  • zobaczymy przepiękny pałac Het Loo;
  • zwiedzimy najdłuższy kościół;
  • zwiedzimy szlifiernię diamentów w Amsterdamie (gdzie babcia Henryka dostanie "diamentowej gorączki");
  • będziemy szukać skarbów w Karpaczu;
  • zdobędziemy szczyt Śnieżki;
  • odwiedzimy Smoczą Jamę w Krakowie a także dom najsłynniejszego polskiego malarza Jana Matejki;
  • udamy się w rejs po Wiśle;
  • itd. itp.
Podczas wycieczki pojawia się problemy, przede wszystkim w Zamościu, zostanie porwana bunia... Czyja to sprawka? Czy ma to związek z wydarzeniami  w Holandii? Czy uda się odzyskać babcię?


Książki z tej serii przede wszystkim bawią młodych czytelników, a ponieważ są o podróżach to myślę, że to niezła odskocznia od współczesnego świata. To taka powieść, która łączy wątki podróżnicze z zagadkami kryminalnymi. 

Uważam, że największym atutem tej serii jest nauka i możliwość poznawania wielu ciekawostek, miejsc poprzez zabawę. Nie ukrywam, że sama wiele się dowiedziałam podczas czytania. Takie książki są potrzebne, pokazują młodym ludziom jak piękny jest świat i co warto zobaczyć "na żywo". Podoba mi się to, że po każdym rozdziale są krótkie podsumowania, takie idealne do zrobienia wycieczkowych planów, jak się skończy pandemia :(

Książka jest przepięknie wydana: twarda oprawa, śmieszne rysunki, mapy, zdjęcia z miejsc, które obecnie są odwiedzane. Nie ma czasu na nudę. Przede wszystkim można czytać nie po kolei, jeśli nie znacie to gorąco zachęcam. 

Moim skromnym zdaniem, ze względu na dużą ilość tekstu to dobra książka dla 8+. 

Dziękuję Wydawnictwu Wilga za egzemplarz książki do recenzji. 


Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 258

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.