06 kwietnia 2021

"Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)" Siri Spont & Jonna Bjornstjerna

Książka z pięknym kotem na okładce? Nie mogłam się oprzeć. Jest to propozycja czytelnicza dla dzieci w wieku 9-11 lat.


"Poradnik Emrego" to zabawne zapiski z dziennika nieśmiałego chłopca, który opisuje w nim swoją codzienność w domu i w szkole. Głównym jednak dla niego tematem jest przyjaźń, jak ją nawiązać, utrzymać itd. Emre marzy o prawdziwym przyjacielu, takim na dobre i na złe. Ponieważ nie może znaleźć żadnego poradnika na ten temat, sam zaczyna go pisać... 

Emre ma brata, który bryluje w towarzystwie i którego ciągle ktoś odwiedza w domu. W cichości serca chłopiec bardzo mu tego zazdrości...

Pewnego dnia do klasy Emrego dochodzi nowy chłopiec - jego całkowite przeciwieństwo. Amir ma trudności w koncentracji, słabo się uczy i ciągle ściąga na siebie kłopoty. Chłopiec robi takie rzeczy, o których Emre bałby się nawet pomyśleć. 

Czy Emre i Amir mają szanse na przyjaźń? I co ma z tym wspólnego kot?W książce znajdziemy mnóstwo humoru, radości, całości dopełnią zabawne ilustracje i mini komiksy. To taki świat widziany oczami dziecka. Poza tym są śmieszne anegdoty o różnych sytuacjach w jego  życiu. Kotek z okładki też się pojawia w fabule. 

Na końcu każdego rozdziału znajdują się porady Emrego na różne tematy, nawet jest coś o kradzieży kota :) Można dowiedzieć się jak sprytnie zagadać do kogoś, jakie kłopoty nas czekają w danych sytuacjach, a także jak rozwijać przyjaźń. Niektóre rady są ironiczne i dlatego nie warto do nich się odnosić, napisane jest to tak jakby na opak.

Mojej 11 letniej córce książka przypadła do gustu - powiedziała, że "pewnie ja jej nie zrozumiem, bo to jest o ówczesnej młodzieży". I coś w tym jest na pewno, myślę że dzieci odbierają treści z książek inaczej niż my. 

Podsumowując to mądra i lekka książka o życiu młodego człowieka, o szkole, ale przede wszystkim o przyjaźni. 

W środku książka wygląda tak:Dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg za egzemplarz książki do recenzji. 

Wydawnictwo: Widnokrąg
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 150Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.