06 kwietnia 2021

"Staś na tropie" Ewa Winnicka, Staś Łazarkiewicz

 Z serii "Staś na topie" razem z córką przeczytałam dwa tomy:

- Jak prawie zostałem piłkarzem

- Moja aktorska przygoda

Zapraszam na nowy wpis."Jak prawie zostałem piłkarzem"


10-letni Staś wraz ze swoją mamą Ewą Winnicką są autorami tych książek. Stanisław niczym się nie różni od innych dzieci, chodzi do szkoły, ma wiele pytań i jak prawie każdy chłopiec w jego wieku lubi grać w piłkę nożną. Razem z głównym bohaterem odkrywamy cienie i blaski footballu, możemy dowiedzieć się jak wygląda życie sławnych piłkarzy np. Roberta Lewandowskiego, jakie można napotkać problemy w drodze do kariery. 

Fabuła przeplatana jest różnymi faktami z życia piłkarzy, np. o Leo Messi czy Jakubie Błaszczykowskim. I nie są to tylko suche fakty, które każdy z nas zna. Osobiście czytając tę książkę podszkoliłam się z tego co to jest spalony, hat trick czy futbol amerykański. 

Staś bardzo chciałby grać w piłkę tak, żeby mieć szansę na karierę. Niestety po tym jak strzelił samobój w czasie meczu, jego morale mocno spadło. Chłopiec próbuje sobie poradzić ze smutkiem i dlatego postanawia napisać list do specjalisty w tej dziedzinie. Do kogo? nic więcej nie napiszę. 
 

"Moja aktorska przygoda"


W tej części Stanisław musi pokonać własną słabość, jaką jest nieśmiałość na scenie. Od zawsze chłopiec myślał, że to jest jego żywioł, jednak próby do szkolnego przedstawienia okazały się koszmarem. Trudno mu zapamiętać teksty, kostiumy są niewygodne, scena mała, a jeśli dodać do tego ten tłum pod sceną z aparatami w rękach! 

Dzięki tej książce można dowiedzieć się kto to jest reżyser, scenarzysta, statysta, co to jest antrakt. We wstawkach między rozdziałami dzieci mogą poczytać o kultowych filmach i bajkach np. Czterech pancernych i psie. Przedstawieni są też różni aktorzy polscy i zagraniczni jak np. Marta Żmuda Trzebiatowska, Janusz Gajos, Maciej Stuhr, czy Harrison Ford. 

Czy nieśmiałość jest przeszkodą, w tym by zostać aktorem? Jak poradzi sobie Staś ze wstydem na scenie?

Podsumowując oba tomy:


Mimo, że jest to książka o chłopcu, moja córka przeczytała je z zainteresowaniem. Myślę, że są to historie dla dzieci od 8 lat. To nie są książki tylko o piłce nożnej, czy aktorstwie, ale przede wszystkim to historia o tym jak można spełniać swoje marzenia. Chłopiec na własnej skórze przekonuje się, że czy to do bycia piłkarzem, czy aktorem, prowadzi ciężka praca. Historia Stasia także uczy jak radzić sobie w wielu sytuacjach z życia 10-latka. Podoba mi się, że jest pierwoosobowa narracja, dzięki temu na pewno lepiej czyta się historię Stasia. 

Dodatkowo chciałam zauważyć jak jest wydana ta seria. Rysunki, zdjęcia, ciekawostki o znanych ludziach, tłumaczenia trudniejszych pojęć - to sprawia, że książka jest przez to ciekawa, przystępna dla każdego, a momentami nawet zabawna. 

. 

W środku książka wygląda tak:Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za egzemplarze do recenzji.


Wydawnictwo: Burda Książki 
Rok wydania: 2020, 2021
Ilość stron: ok 190

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.