29 kwietnia 2020

"Afrykański klucz" Iga Karst

59/2020

Książka to II tom z serii "Pensjonat Biały Dwór". Nie znam I tomu i wahałam się czy czytać, ale zaryzykowałam i nie wiem czy dużo straciłam, bo spokojnie odnalazłam się w fabule. A o czym jest ta książka? Zapraszam na mój post. 
Pierwsze co rzuca się w oczy to okładka, prawda? Mój syn się jej wystraszył :) ale w środku nie jest  strasznie, nie ma przekleństw, ani makabrycznych opisów. 

"Ostatnia przychodzi prawda. Jesteś pewny, że chcesz ją poznać?"


Elżbieta Budzanowska jest znaną lekarką medycyny tropikalnej, która choruje na raka. Mimo złego samopoczucia angażuje się w projekt badawczy nad jadem węży. Jej śmierć to szok dla znajomych, tym bardziej kiedy na jaw wychodzi informacja, że nie zmarła na raka. Jest podejrzenie zabójstwa, a osobą która jest podejrzana jest jej córka. Magdalena jest w szoku z powodu z tych oskarżeń i o pomoc prosi swoją koleżankę - mecenas Anitę Herbst. Anita jest wnuczką właścicielki pensjonatu Biały Dwór. Śledztwo prowadzi Michał Orski, który też jest tutaj ważną postacią z różnych względów, o których nie chcę tutaj pisać. 

W wyniku śledztwa wpadają obie na trop, który sprawia, że jeżą im się włosy. Podobno przed samą śmiercią matka Magdaleny interesowała się bardzo mocno okolicznościami tragicznego wypadku sprzed 30 lat, w którym zginął jej mąż. Magdalena ma nadzieję na szybkie wyjaśnienie całego zamieszania i powrót do dawnego życia. Córka nie miała dobrego kontaktu z matką, ponieważ rodzicielka była wiecznie nieobecna, bo czas spędzała w Afryce. 

"Czuła, że związane z jej matką nieporozumienie niebawem się wyjaśni, a życie wróci na właściwe tory. Zupełnie nie dostrzegała, co kryło się pod powierzchnią tej sprawy."Co chwilę wychodzą na jaw inne zaskakujące fakty. Co takiego Elżbieta robiła w Afryce, do której kochała tak wyjeżdżać? 


"Najchętniej umarłaby tutaj. Była na to gotowa. Pogodziła się z losem. Ale nie mogła pozwolić sobie na taki egoizm. Musiała wykorzystać resztki sił, które pojawiały się wraz z trzeźwością umysłu, kiedy silne leki przeciwbólowe przestawały działać i zrobić jeszcze coś przed śmiercią."

Książka czyta się niezwykle szybko, ze względu na język, jakim jest napisana. Przeczytałam ją pamiętam pilnując bujającego się dziecka na podwórku, książka jest w miarę cienka. Jest tu wszystko co potrzeba: tajemnica z przeszłości, wyprowadzanie w pole czytelnika i zakończenie, takie inne niż przewidywałam. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, bo zupełnie inny niż się spodziewałam. 

Mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy, bo w sumie w takim momencie nie da się skończyć serii :)

Jeśli ktoś lubi książki, które nie zawierają w sobie zbędnych opisów, długich przemyśleń bohaterów, są proste, rzeczowe i na temat - to odnajdzie się w tej historii. 

A wy znacie tę serię książek? Czekam na komentarze. 


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

Wydawnictwo: Szara Godzina
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 288
Moja ocena: 7/10

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.