04 marca 2019

"Najlepsza przyjaciółka" Izabela M. Krasińska

32/2019

Kiedy dostałam tę książkę i przeczytałam opis to w głowie miałam już ułożony scenariusz o czym ona na pewno będzie. Słodka okładka, ot powieść obyczajowa o przyjaciółkach... 

No i zonk! Autorka całkowicie rozbiła moją wizję i właśnie dlatego kocham czytać. Niby wiem czego się spodziewać,  a tu takie zaskoczenie. Po prostu Łał. 

Szczerze pisząc jak dostałam możliwość zrecenzowania tej książki to najpierw się wahałam. Ubzdurałam sobie, że to będzie jakaś słodka opowieść o przyjaciółkach, pewnie o jakimś facecie itd. Takie wiecie flaki z olejem, czyli książka o wszystkim i o niczym. A tu? Dostałam thriller w najczystszej postaci! Jak zaczęłam czytać to nie mogłam się oderwać. "Bo przyjaciele zawsze chcą dla nas jak najlepiej, prawda?"

FabułaAsia i Kuba to para z 4-letnim stażem, jakich wiele. Mieszkają razem, jest im dobrze i planują wspólną przyszłość. Asia jest skromną i nieśmiałą osobą, która najchętniej wieczory spędzałaby w domu, nie ma przyjaciółki nad czym czasami ubolewa. Pracuje jako fryzjerka i poznajemy jej losy w momencie jak ma problem w pracy z zazdrosnymi współpracownicami. Kuba jest towarzyski i przebojowy, krótko mówiąc to on gra pierwsze skrzypce w ich związku. 

Asia zapisuje się na kurs francuskiego, gdzie poznaje skrytą bibliotekarkę o imieniu Elwira. Mimo tego, że obie są raczej odludkami przypadają sobie do gustu i zaczynają się umawiać na kawę itd. Asia cieszy się, że ma wreszcie kogoś komu może zwierzyć się z tak zwanych: babskich spraw, zaczyna ufać Elwirze. Dziewczyny coraz więcej do siebie piszą i spędzają razem wiele czasu, co wpływa negatywnie na relację Asi z Kubą. 

"Elwira była pierwszą osobą, która pokazała Joannie, że nie musi się godzić na to, co jej nie odpowiada, że ma prawo mówić "nie" i postępować według własnego uznania."

Asia zaczyna się zmieniać pod wpływem nowej przyjaciółki i dostrzegać wiele wad w swoim obecnym życiu i relacjach z ludźmi. Jak potoczy się dalej los tej trójki? Czy Kuba nie będzie zazdrosny o przyjaciółkę swojej narzeczonej? Kim tak naprawdę jest Elwira? 


Moim zdaniemTa książka jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem na plus, zaskakuje, szokuje, nie zna tematów tabu i przede wszystkim nie pozwala się nudzić czytelnikowi. Co jakiś czas autorka umieściła wpisy pochodzące z pamiętnika Elwiry i to własnie one jeszcze bardziej dodają smaczku do całej tej historii. Gratuluję autorce tak wspaniałego pomysłu. Co prawda główna bohaterka Asia momentami działała mi na nerwy, ale znalazłam też do niej swoje podobieństwo... Więc nie mnie oceniać, na pewno takie osoby chodzą po tym naszym świecie. Wpisałam sobie na listę - zaskoczenia 2019. Jeśli myślisz, że to mdła historia jakich wiele, to możesz się bardzo zdziwić. 

Książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. 

Polecam z całego serca!
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 364
Moja ocena: 9/10

3 komentarze:

  1. Już niebawem, również będę czytała tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią przeczytam te książkę :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem ciekawa tej książki:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.