05 marca 2019

"Wendyjska Winnica. Winne miasto" Zofia Mąkosa

33/2019

Z kontynuacjami serii jest tak, że nigdy nie wiadomo, czy będą tak samo ciekawe jak pierwszy tom. Zapraszam na moje zdanie o II tomie serii Wendyjska Winnica.


Ziemie Odzyskane - stracone złudzenia


Fabuła

Drugi tom skupia się na Matyldzie Neumann, córce Marty, znanej z pierwszego tomu serii. Dziewczyna cudem przeżywa wojnę, ale to niestety nie koniec jej koszmaru. Mieszka w Zielonej Górze, obcym dla niej mieście, które zostaje włączone do ziem polskich. 

Zostaje uwięziona przez radzieckiego żołnierza, który zaczyna ją więzić i mieć ją na własność. Powojenna rzeczywistość bardzo się zmienia, przez miasto przewijają się różne narodowości. Matylda próbuje odnaleźć się w nowym świecie, co nie jest wcale łatwe, a przede wszystkim stara się ukryć swoje niemieckie pochodzenie. Grozi jej wywózka, znów panuje głód, a przede wszystkim nie wiadomo komu można zaufać. Matylda nie wie, czy jest w końcu Niemką, Polką czy Wendyjką?

"Następnej wojny nie będzie. Nie może być, bo inaczej świat zginie, przepadnie, ludzie nie zniosą już więcej cierpienia."

Moim zdaniem 


Pierwszy tom był zdecydowanie łatwiejszy w odbiorze, bo nie był taki drastyczny i brutalny. Była to zupełnie inna historia... Czytając II tom, musiałam sobie robić przerwy, takie emocje wzbudziła we mnie ta książka. Autorka poruszyła wiele trudnych spraw, jakie miały miejsce po wojnie, kiedy ludzie po wojnie zachowują się jak bestie i nieważny jest drugi człowiek. To nie jest książka, o której łatwo zapomnieć. Porusza tak wiele wątków, ważnych spraw po wojnie, a przede wszystkim skupia się na kobietach w tamtych czasach, które miały bardzo ciężkie życie. Czytałam mając łzy w oczach, bo jak nie lubiłam Matyldy w I tomie, tak w II bardzo mi było jej żal. Książkę musiałam sobie dawkować, końcówka jak zawsze nie zawiodła, dając nadzieję na dalsze losy Tilli. 

Muszę jeszcze zwrócić uwagę na piękną polszczyznę i na świetne przygotowanie merytoryczne autorki do napisania tego tomu. 

Czekam na zakończenie serii z wielką niecierpliwością.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Książnica.


Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 431
Moja ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Na pewno będą chciała poznać tę historię. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję, że zechciała Pani podzielić się wrażeniami po lekturze "Winnego miasta". Pozdrawiam i liczę na dalsze zainteresowanie, kiedy powstaną moje kolejne powieści.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.