25 czerwca 2023

"Pisarka" Magda Stachula

Bardzo polubiłam książki Magdy Stachuli od momentu przeczytania jej debiutu "Idealna". Co myślę o jej najnowszej powieści? Zapraszam na nowy post. 


Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy jest duża zazdrość między pisarkami? A co w sytuacji kiedy ktoś wydaje książkę, a ty miałaś podobny pomysł na fabułę? Jak się można wtedy poczuć? 

"Pisarze to nie aktorzy czy gwiazdy rocka, zachowują anonimowość i mało kto rozpoznaje sławne nazwiska z okładek wśród twarzy w tłumie."


Fabuła książki "Pisarka" oscyluje między dwie kobietami: jedna z nich to Laura Ruta, autorka bestsellerowych thrillerów, która jest bardzo znana i której kariera tylko nabiera tempa. Druga z bohaterek to Joanna, kobieta, która bardzo chce zadebiutować na rynku i która uważa, że ma tak samo wielki talent jak Laura. Joanna bardzo zazdrości kariery Laury, pytanie tylko czy jest czego. Życie Laury nie jest usłane różami. Po ostatnim spotkaniu autorskim pisarka otrzymuje tajemniczą przesyłkę, która przypomina jej o pewnej groźbie sprzed lat. Po kilku dniach kobieta znika bez śladu, media zastanawiają się czy to zaplanowany chwyt marketingowy, czy ktoś uprowadził pisarkę. 

Co się stało z Laurą? Czy będąc znaną pisarką można mieć spokojne życie?

"Jak mawiał mój ulubiony Gabriel Garcia Marquez, każdy z nas ma trzy życia: życie publiczne, życie prywatne i życie sekretne. Życie publiczne pisarki jest dostępne wszystkim czytelnikom, prywatne - dość przez nią chronione [...] , ale nikt nie ma dostępu do jej życia sekretnego, a ono interesuje mnie najbardziej. Jaka naprawdę jest Laura Ruta?"

Muszę się wam przyznać, że książkę sobie dawkowałam. Mogę śmiało napisać, że to jedna z lepszych książek autorki. Urzekł mnie klimat całej fabuły, ponieważ było mrocznie i intrygująco do ostatniej strony. Uważam, że Magda Stachula ma talent trzymania czytelnika w nieustającym napięciu i czekaniu na coś, co się może wydarzy na kolejnej stronie. 

Bardzo dobrym zabiegiem jest narracja pierwszoosobowa z punktu widzenia czterech bohaterów, gdyż pozwala to poznać daną sytuację z wielu stron. Książkę czyta się niespodziewanie szybko, gdyż taka narracja sprawia, że czytelnik jest jeszcze bardziej zaintrygowany. 

Wielkim plusem jest mała ilość bohaterów, można nawet rzec, że jest to kameralne grono głównych postaci. Dzięki temu każda z tych osób jest dokładnie opisana, możemy wejść w jej umysł i niejako z różnych stron śledzić całą fabułę. 

Autorka dotknęła wiele ważnych tematów, takich jak np. chora zazdrość, obsesja, zemsta.... Po przeczytaniu takiej książki można zastanawiać się jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć z zazdrości w stosunku do innej osoby. 

Opisana intryga idealna. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, kto mówi prawdę i o co tak naprawdę chodzi. Dzięki temu książki nie chce się odłożyć, przynajmniej jak tak miałam. Zakończenia i tak się nie domyśliłam, więc brawa dla autorki.

Mam nadzieję, że to wszystko to była fikcja literacka, bo jeśli nie to ciarki mi przechodzą po karku. Po takiej książce można dojść do wniosku, że zawód pisarza jest po prostu obarczony ogromnym zagrożeniem. A jaka jest prawda? Na to musimy już sobie odpowiedzieć sami. 

Podsumowując: 

Jeśli szukasz książki, która wciągnie cię od pierwszej strony, chcesz czuć napięcie i atmosferę grozy z rozdziału na rozdział to polecam Ci sięgnięcie po "Pisarkę" Magdy Stachuli. Dałam się wciągnąć w wir wydarzeń i uważam, że książka jest warta poznania przez każdego wielbiciela takiego gatunku literackiego. 

Bardzo lubię czytać tak dobre thrillery!

Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Luna.


Wydawnictwo: Luna
Data premiery: 14.06.2023
Ilość stron: 336
Moja ocena: 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.