13 listopada 2022

"Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e" Joanna Mokosa - Rykalska

"Matki przodem" to kontynuacja bestsellera "Matka siedzi z tyłu" (można czytać niezależnie). Bardzo się ucieszyłam jak zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach. A co myślę na jej temat? Zapraszam na nowy post.


"Aczkowiek im jestem starsza, tym częściej myślę, że dzieci są jak bąki. Można znieść tylko własne".

Tym razem książka autorki to nie jest zbiór anegdot, ale spójna historia o podróży życia czterech przyjaciółek. Joanna, jak każda matka, jest już zmęczona wieczną bieganiną między pracą, a rodziną. Odskocznią od obowiązków dla Joanny są jej przyjaciółki, z którymi próbuje się spotykać, co wcale nie jest łatwe, bo wiecznie coś się dzieje w życiu. Podczas takiego jednego "wesołego" wieczoru kobiety wpadają na szalony pomysł wspólnego wyjazdu do luksusowego spa w Budapeszcie. Każda z nich ma już dosyć obowiązków, życia z kalendarzem, wiecznego stresu dlatego postanawiają zrobić coś ekstremalnego w naszych czasach, czyli wyjechać bez telefonów komórkowych. 

Co wydarzy się na miejscu po przylocie? Czy kobiety przeżyją podróż życia? Przekonaj się sama. 

"Kiedyś szaleństwem było balowanie do białego rana, a teraz jest nim obejrzenie pierwszych dziesięciu minut filmu bez zasypiania".

Książka jest napisana specjalnie dla mnie: zgadza się wiek bohaterek, czuję, że mogłabym się z nimi zaprzyjaźnić. Z większością zdań się zgadzam, więc myślę, że jest to ten sam etap życia i zachwytów "bąbelkami" :)  cytatów z książki mam pozaznaczanych całe stosy :) Drugi tom jest zupełnie inny niż pierwszy, ponieważ jest jedną zgrabną całością, napisaną w formie komedii. To jest taka historia, do której można wracać wielokrotnie. 

Ogromnym plusem jest humor, taki nienachalny, ale sprawiający, że gęba mi się śmiała, a ja potrafiłam ryknąć w głos. W pełni świadoma tego co piszę, mogę tę książkę porównać do powieści Joanny Chmielewskiej. Autorka ma ogromny talent do pisania komedii, lekki język, cięta riposta oraz wartkie dialogi to tylko kilka plusów tej książki. Podoba mi się to, że niektóre matki, mogą się w tej książce odnaleźć w 100%, jak ja. Oczywiście historia jest na swój sposób absurdalna, napisana w przymróżeniem oka, dlatego właśnie dlatego jest taka śmieszna. Książkę przeczytałam na raz, ponieważ byłam ciekawa co takiego zdarzy się w kolejnym rozdziale, a tam następne zaskoczenie :) Wkręciłam się na maksa, czytałam śmiejąc się i jednocześnie dziękując autorce, że w taki sposób pokazała życie kobiet po 40-stce! 

"Zasada numer jeden matki: nigdy niczego nie planuj, bo zazwyczaj nie wyjdzie"

Już kupiłam trzy książki "Matki przodem" dla przyjaciółek. Każda z nas potrzebuje uśmiechu, radości, odskoczni i oderwania od codziennej bieganiny.

Jak dla mnie, Joanna Mokosa -Rykalska, to królowa komedii na polskim rynku wydawniczym!

Polecam serdecznie! 


Dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera za egzemplarz książki. 


Wydawnictwo: Wielka Litera

Rok wydania: 2022

Ilość stron: 280

Moja ocena: 10/10

2 komentarze:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.