28 maja 2021

"Znalezisko - wysypisko" Justyna Zaręba

Książka była u nas w domu czytana nieskończoną ilość razy. Mój młody bardzo przeżywa jak zobaczy śmieci w lesie, a to właśnie o tym jest ta historia. Zapraszam na nowy post. Ignacy to chłopiec, który bardzo kocha las, naturę i piękno otaczającego świata. Niestety pewnego dnia przeżywa szok, kiedy podczas przejażdżki rowerowej znajduje w lesie nielegalne wysypisko śmieci.

"Bo ta góra liści, jak się na początku Ignasiowi wydawało, była obrzydliwą górą różnego rodzaju śmieci. W zasadzie można by się pokusić o stwierdzenie, że fragmentami wygalała dość malowniczo na łonie natury, szczególnie popękany i zakurzony sedes."

Chłopiec jest wciąż oburzony, postanawia nie pozostać obojętnym i pragnie rozwiązać zagadkę leśnego znaleziska. W tym celu Ignacy wymyśla świetny plan, który może pomóc zobaczyć kto zrobił z lasu wysypisko. Pomysł chłopca jest jak z filmu szpiegowskiego. 

Czy uda mu się rozwiązać zagadkę? Jak skończy się ta historia? O tym dowiecie się z tej książeczki. 


Książka idealna dla dzieci od 5 do 11 lat, młodszym trzeba przeczytać, a starsze zrobią to już same. Tekstu jest w miarę dużo, mimo że książka wydaje się cienka. Historia jest bardzo ciekawa, taka trochę detektywistyczna, dziecko może wraz z Ignacym próbować rozwiązać zagadkę nielegalnego wysypiska śmieci. Podoba mi się to, że poprzez taką historię dzieci zaczynają rozumieć dlaczego nie rzucamy śmieci byle gdzie, co się dzieje jeśli nie dbamy o naturę Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem, rysunki są kolorowe, a całość spójna. Podoba mi się, że coraz więcej w literaturze jest książek o ekologii. 

Podsumowując "Znalezisko - wysypisko" to wartościowa, mądra książka dla dzieci, która uświadamia każdemu czytelnikowi że nie można być obojętnemu na środowisko. Niestety pełno jest nielegalnych wysypisk i trzeba o tym mówić, tłumaczyć.... Przyrodę przecież mamy tylko jedną. 

Dziękuję wydawnictwu Studio Koloru za egzemplarz książki do recenzji.


Wydawnictwo: Studio Koloru

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 52

Moja ocena: 7/10Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.