27 maja 2021

"Sherlock Holmes" Sir Arthur, Conan Doyle

Dzisiaj z ogromną radością pokażę wam książki z serii "klasyka dla dzieci". Któż nie zna Sherlocka Holmes, najsłynniejszego detektywa świata? Zapraszam na nowy post.


Tom 1 "Studium w szkarłacie"

Ilość stron 218

Pierwszy tom dotyczy szukania sprawcy morderstwa pewnego mężczyzny. W pustym londyńskim domu zostają znalezione zwłoki, w pokoju były plamy krwi, ale na ciele nie było żadnych ran. Niestety policji nie udaje się schwytać mordercy, a wtedy do akcji wkracza amator Holmes i jego pomocnik doktor Watson. Okazuje się, że sprawa nie jest łatwa i prosta jakby się wydawało. 

"Jestem przekonany, że ludzki umysł przypomina pusty strych. Można tam składować mnóstwo dowolnych przedmiotów, ale niestety miejsce jest ograniczone i szybko się zapełnia, więc trzeba mądrze wybierać, by zachować tam tylko najpotrzebniejsze rzeczy."Tom 2 "Znak czterech"

Ilość stron: 256

Do Sherlocka zgłasza się z prośbą o pomoc panna Mary Morstan, która od czasu śmieci ojca, co roku dostaje nieoczekiwany prezent. Detektywi będą próbowali odkryć kto i po co przesyła takie drogie prezenty. Nie będzie to łatwe, ponieważ będą musieli rozwikłać zagadkę znaku czterech, który pojawia się w czasie trwania śledztwa. 

"Bądź dziś o 19:00 przed teatrem Lyceum przy 3.filarze od lewej. Jeśli się obawiasz, weź ze sobą dwóch przyjaciół. Zostałaś skrzywdzona. Sprawiedliwości w końcu stanie się zadość. Nie mieszajmy do tego polucji, bo wszystko pójdzie na marne. Nieznajomy przyjaciel."

Tom 3 "Błękitny karbunkuł"

Ilość stron: 112

Z hotelowego pokoju hrabiny Morcar zostaje skradziony drogocenny kamień szlachetny - Błękitny Karbunkuł. Hrabina oferuje aż tysiąc funtów za informacje, które pomogą odzyskać rubin. Niestety policja nie wpada na żaden ślad, a do śledztwa przystępuje detektyw Sherlock Holmes. Okazuje się jednak, ze samo znalezienie kamienia to nie koniec sprawy. To w sumie dopiero początek...

"- Nic tu nie widzę - powiedziałem, odkładając kapelusz. 

- Nieprawda, Watsonie, widzisz wszystko, ale nie wyciągasz wniosków ze swoich obserwacji."Tom 4 "Nakrapiana przepaska"

Ilość stron: 128

Z nieznanych przyczyn nie żyje panna Julia Stones. Jej siostra Helen żyje w ogromnym strachu, że spotka ją to samo, ponieważ wciąż słyszy tajemnicze gwizdanie w ciągu nocy. Detektyw Holmes i Watson próbują pomóc przerażonej dziewczynie, tylko co z tym ma wspólnego tytułowa nakrapiana przepaska, o której Julia mówiła tuż przed śmiercią?

"- Krzyknęła: Boże mój, Helen! To była przepaska. Nakrapiana przepaska!"W sumie zaplanowanych jest 20 tytułów!

Książki wydane są w twardej oprawie, z dużymi literami do samodzielnego czytania oraz zawierają bardzo ładne rysunki. Tekst jest przerobiony dla dzieci, więc książki są ciekawe dla młodych czytelników. Zobaczcie jak książki wyglądają w środku:


Podobało mi się to, że dzieci przenoszą się do dawnych czasów, kiedy detektyw nie miał do pomocy komórki czy komputera. Sherlock Holmes rozwiązuje zagadki tylko za pomocą swojego umysłu i zmysłu obserwacji. W prowadzonych śledztwach detektyw korzysta ze znajomości psychologii, matematyki, ale także własnej intuicji. 

Pomocne są także wyjaśnienia niektórych słów np. surdut, świeca łojowa czy motorówka parowa. Oprócz ciekawej fabuły dzieci zdobywają wiedzę o dawnych zwyczajach, sprzętach czy pojazdach. Na pewno zaciekawi młodych czytelników to, jak Holmes zbierał odciski palców, czy kiedyś był prąd?


Myślę, że po takim poznaniu klasyki dzieci zechcą kiedyś sięgnąć po oryginalne wersje dla dorosłych.

Dla dzieci powyżej 7 lat. 


Dziękuję Wydawnictwu Tandem za egzemplarze do recenzji.


Wydawnictwo: Tandem

Rok wydania: 2020

Moja ocena serii: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.