15 lutego 2021

"Wszyscy muszą zginąć" Marcel Moss

 13/2021

Och! Jak mi się podobał ten thriller. Jeden z lepszych jakie czytałam i to jeszcze bardzo współczesny (pandemia) oraz toczący się w polskich realiach. 


"Za mniej więcej godzinę przyczynię się do śmierci wielu ludzi. Zginą głównie uczniowie i nauczyciele. W jednej chwili przestaną istnieć osoby mniej lub bardziej mi życzliwe, a także takie, które wcale mnie nie znają. Nikt nie wie, co ich czeka, ale to dobrze."


Wyobrażacie sobie atak terrorystyczny w warszawskim liceum? Do tej pory nawet o czymś takim nie myślałam, książka autora to zmieniła... 

Od samego początku znamy zamachowca, który na dodatek popełnia samobójstwo na oczach swojej najlepszej przyjaciółki Kai. Nikt nie wie dlaczego syn znanego biznesmana zdecydował się na przeprowadzenie ataku, w którym zginęło wiele osób. Kaja próbuje poznać przyczyny co sprawiło, że Błażej posunął się aż do takiej masakry. Odkrywając prawdę jest w szoku, gdyż okazuje się, że praktycznie nie znała swojego przyjaciela.... Kaja zmaga się także z ogromnym hejtem w jej stronę, ludzie ocenili ją jednoznacznie jako współorganizatorkę zamachu, ponieważ rozmawiała o czymś z zamachowcem tuż przed jego śmiercią. 

Czy Kaja odgadnie co doprowadziło Błażeja do takiego czynu? I co z tym wszystkim ma wspólnego gra Thunderworld, przez którą chłopak praktycznie nie wychodził z pokoju gier?

"Nikt dziś nie wróci do domu.. Wszyscy muszą zginąć."Czytając czułam się jakby autor napisał tę książkę specjalnie dla mnie. Mimo, że jestem panią już z 4 z przodu nadal lubię i czytać książki, w których opisywani są licealiści. Pamiętam tylko jedną książkę o masakrze w szkole, ale to był klimat amerykański... We "Wszyscy muszą zginąć" opisana jest Polska, na dodatek czasy obecne. Zdarza się coś, co mrozi krew w żyłach. Masakra w szkole i ogromna ilość zabitych uczniów i nauczycieli. 

Podobało mi się to, że historię poznajemy od strony Kai i Błażeja oraz to, że autor co chwilę cofa się w czasie. Dzięki temu możemy poznać dogłębnie jakie były losy licealistów przed tragedią. 

Autor nawiązuje do wielu trudnych tematów takich jak hejt w Internecie, ale także do czego prowadzi uzależnienie od gier komputerowych. Byłam w liceum 20 lat temu i wiem, że tamto były zupełnie inne czasy, na pewno łatwiejsze... 

"Wszyscy, którzy nie są w stanie wzbić się ponad własne ułomności, muszą zginąć."


Kilka razy autor mną wstrząsnął fabułą (nie będę spojlerowała), ale dziękuję mu za to, że podejmuje się takich tematów, o których się nie mówi głośno.... Można to ująć jednym zdaniem - autor odsłania brutalnie rzeczywistość polskiej młodzieży. Polecam z całego serca. Jeden z lepszych thrillerów jaki czytałam. 

Dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarz do recenzji. 


Wydawnictwo: Filia

Premiera 10.02.2021

Ilość stron: 352

Moja ocena: 9/10


2 komentarze:

  1. Na pewno będę czytała tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. To jest interesująco zapowiadająca się Książka.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.