09 listopada 2020

"Zapomniana piosenka" Agata Bizuk

 162/2020

Ta książka to dla mnie ogromne zaskoczenie - na plus. Zapraszam na moje odczucia po lekturze. 


Historia opowiadana jest z perspektywy starszego pana Ksawerego, który czuje się jak niepotrzebny mebel, oraz młodego chłopaka Dominika, który w życiu nie miał szczęścia. 

Dominik z dzieciństwa pamięta swoją mamę i ostatni wspólny wieczór w wesołym miasteczku. Potem nagle pojawili się obcy ludzie, powiedzieli że mamy już nie ma, a on trafił do domu dziecka. Nie miał tam łatwo, tym bardziej że miał tylko 4 lata kiedy został sam na świecie. Całe swoje życie nie może zapomnieć o matce i nawet teraz jak już jest samodzielny zastanawia się czy kobieta go porzuciła czy faktycznie zmarła. Chłopak ma mocno poukładane w głowie, wie czego chce, ale w życiu nie ma łatwo. 

Z drugiej strony poznajemy losy Ksawerego, starszego wdowca mieszkającego samotnie. Powoli mężczyzna zaczyna myśleć o świętach, niestety nie wprawia go to w dobry nastój, gdyż jego jedyny syn nie chce go odwiedzić. Mężczyzna mieszka za granicą i tłumaczy, że samoloty drogo kosztują... Pewnego dnia wszystko się komplikuje, kiedy Ksawery łamie nogę i trafia do szpitala... 

"Dopiero teraz dotarło do niego to, czego tak bardzo się obawiał. Bóg źle wymyślił starość, zupełnie nie tak, jak powinna wyglądać."


Co połączy losy tych dwójki? 
Czy Dominik dowie się dlaczego trafił do domu dziecka? 
Co zmieni się w te święta w życiu bohaterów?

To opowieść o tym jak zwykłe zdarzenie może zmienić całe życie...


Takie powinny być książki świąteczne, kolejna cudna perełka przeczytana w tym roku! Akurat jeśli chodzi o tematykę bożonarodzeniową, to rzadko która mi się bardzo podoba. Dlaczego cieszę się, że zdecydowałam się na recenzowanie tej książki, bo sama z siebie pewnie bym po nią nie sięgnęła. A szkoda! 


Dlaczego książka jest taka dobra według mnie? 

  • oddaje w pełni klimat świąteczny 
  • ciekawa fabuła 
  • świetni wyraziści bohaterowie
  • fabuła opowiedziana z perspektywy dwóch osób
  • przeskoki do przeszłości oby bohaterów
  • piękna opowieść o tęsknocie, samotności
  • można uronić łezkę, wzruszać się
  • są także momenty śmieszne
  • bardzo emocjonująca lektura skłaniająca do refleksji 
  • po prostu magiczna książka z przesłaniem

Na pewno "Zapomniana piosenka" będzie w mojej TOP-ce książek świątecznych, to historia o której nie da się zapomnieć. Tym bardziej, że tę piosenkę o której mowa w książce śpiewała mi... moja mama w dzieciństwie. 

Polecam na prezent pod choinkę. Nada się idealnie! 

Dziękuję Wydawnictwu Dragon za egzemplarz książki do recenzji.


Wydawnictwo: Dragon

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 320

Moja ocena: 9/10


3 komentarze:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.