11 października 2020

"Gdziekolwiek spojrzysz" Jakub Szamałek - recenzja przedpremierowa

 143/2020

Premiera 14.10

Gdybym miałam Wam polecić książki na prezent dla kogoś to byłaby to trylogia Ukryta sieć. To są książki dla każdego: ojca, męża, koleżanki - nieważne jaki typ literatury ktoś lubi.... Tematy zawarte w tej trylogii dotyczą każdego z nas.III tom "Ukryta sieć"

Link do I tom: KLIK

Link do II tom: KLIK


"- Słuchaj, mogę ci zrobić zdjęcie?
- Nie, sorry.
- Nie będę wrzucać do sieci. 
Wiem, pomyślała Julita. Ale może masz na telefonie malware, który zrobi to za ciebie. Bo może kliknęłaś w coś podejrzanego, może podłączyłaś komórkę do zainfekowanej ładowarki, a może miałaś włączony Bluetooth gdzieś, gdzie nie powinnaś  była."


Ostatni tom toczy się jesienią 2020 roku. W Żelaznej Górze doszło do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. Natomiast do rąk analityków złośliwego oprogramowania trafia tajemniczy wirus komputerowy... Julita Wójcicka nadal tropi przestępców, których śledzi już od dwóch lat. Okazuje się, że zainteresowali oni czymś bardzo niepozornym jak zbiorami bibliotecznymi. Wspólnym mianownikiem jest... sztuczna inteligencja. 

Ostatni tom to ostateczna rozgrywka między Julitą, a jej wrogami. Będzie się działo... Mimo, że nie wiedziałam o co chodzi z NOTAGOOSE, czytałam z wypiekami na twarzy... 
"Kilka miesięcy temu [...] Janek pokazał jej, jak przeczesywać media społecznościowe: wystarczyło znać kod numeryczny przypisany danej osobie bądź miejscu przez portal i kilka prostych komend, które wpisywało się w pole adresowe."


Na tę książkę czekałam bardzo mocno, było to dla mnie must read w pierwszej kolejności. 

Mogę napisać tylko tyle, że każdego z was namawiam do przeczytania tej trylogii. Żyjąc na co dzień w biegu nie zastanawiamy się na jakie ryzyko jesteśmy narażeni. Niestety opisane tematy w książce nie są science fiction i to najbardziej jej w tym wszystkim przerażające. Autor otwiera oczy dla każdego z nas, sprawy technologiczne opisane są tak, że każdy nawet laik je zrozumie. 

Jest to thriller, ale nie ma w nim ani krwi ani trupów. Niemniej czytając będziesz czuł niepokój i zastanawiał się nad swoim życiem.... Osobiście miałam gęsią skórkę, czytałam nieprzerwanie do 3 w nocy. Zwykle boję się ostatnich tomów serii, bo zakończenie musi pasować do całości i nie zawodzić. Autor zrobił to świetnie! 

Dla mnie Jakub Szamałek napisał niezwykle mocną, wciągającą serię książek, które są bardzo współczesne i powinny być lekturą obowiązkową dla każdego. 

Dziękuję Wydawnictwu W.A.B za egzamplarz książki do recenzji. 


Wydawnictwo: W.A.B
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 416
Moja ocena: 10/10 (nie może być inaczej)1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.