11 maja 2020

"Ta druga" Marta Ziółkowska

66/2020

Od zawsze mam tak, że uwielbiam czytać/oglądać historie, kiedy dwie osoby zamieniały się ze sobą życiem. Dlatego tak bardzo chciałam przeczytać książkę "Ta druga". Zapraszam na nowy post. 


"Zamiana w moją siostrę była jednak najlepszym, co mnie spotkało. Mogłam robić, co chciałam, nie dbając o swój wizerunek, tak jak ona nie dbała jeszcze za życia."


Amelia i Anastazja. 32-letnie bliźniaczki podobne do siebie z wyglądu, a całkowicie inne z charakteru. Amelia jest poważaną lekarką, żoną szanowanego prawnika, to ona jest TĄ córką, którą chwalą się rodzice, bo według nich wiele osiągnęła. Natomiast Anastazja - postrzelona artystyczna dusza, znana i ceniona pisarka, wieczna singielka, tzw. czarna owca w rodzinie. Rodzice nie uważają że pisarka to zawód na całe życie. Pytanie która z nich jest szczęśliwa? Pewnego dnia dziewczyny postanawiają się zamienić miejscami. Niedługo potem jedna z nich umiera, a druga ma do wyboru: albo się ujawnić, albo nadal żyć nieswoim życiem. Co wybierze? 


"Ja i ona. Ona i ja... Jesteśmy takie same. Dlatego właśnie jej życie potoczy się dokładnie tak samo jak moje."

Książeczka bardzo cienka, taka na jeden wieczór. Uważam, że lepiej by było jakby bohaterki były dużo młodsze w czasie zamiany. Przeszkadzał mi trochę nie realizm tej sytuacji, bo zamiana w dorosłym życiu wcale nie jest taka prosta, kiedy jest już zawód do wykonania oraz pan małżonek w domu. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś zamienia się miejscami i zostaje lekarką. Wiele sytuacji w fabule było mocno naciąganych, przez niektóre nawet nie polubiłam głównej bohaterki. Moim skromnym zdaniem książka byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby fabuła zaczęła się duuużo wcześniej, a my moglibyśmy dokładnie wgryźć się w fabułę. Czegoś jednak mi mocno zabrakło...  pomysł świetny, są zwroty akcji, ale brakowało mi po prostu emocji. Lubię jak książka mnie wzrusza, wkurza, bawi, a tutaj było mi jakoś tak obojętnie. 

Niemniej jednak czytało mi się to dobrze i  lekko. Musimy pamiętać, że to jest debiut literacki, więc wiele można wybaczyć :)


Dziękuję Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz książki do recenzji. 
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 260
Moja ocena: 5/10

4 komentarze:

 1. Jakoś specjalnie tej książki szukała nie będę, ale jeśli trafi w moje ręce, to na pewno dam jej szansę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa tematyka, uwielbiam takie klimaty w których porównywane jest życie dwóch kobiet:) na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tu się zgodzę, że pomysł świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jestem zakończenia tej historii.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.