17 lutego 2020

"A miało być tak pięknie" Katarzyna Kalicińska, Małgorzata Kalicińska

26/2020

Być może zastanawiasz się skąd kojarzysz nazwiska autorek. Pani Katarzyna jest autorką sukcesu serialu "Dom nad rozlewiskiem", a panią Małgorzatę pewnie kojarzysz z powieści z serii Rozlewisko. Dwie panie Kalicińskie razem = mocna literatura kobieca. Zapraszam na nowy post. 


 "A miało być tak pięknie" to I tom historii Dominiki. Początek lat dziewięćdziesiątych. Mika zakochuje się w wieku 19 lat, w artyście, którego poznaje na próbach w teatrze. Chociaż rodzice nie popierają jej związku, młodzi nadal się spotykają, Dominika szybko zachodzi w ciąży, więc po namowach biorą ślub cywilny. Rodzi się dziecko, Mika zajmuje się synem, a mąż... dostrzega zalety ale w innej kobiecie. Janek odchodzi, potem znów wraca, a ona dla dobra dziecka, zawsze się zgadza na jego powrót. W pewnym momencie Mika pokazuje pazurki, mówi dość, bierze rozwód i zaczyna
prawdziwe dorosłe życie. Nie zawsze będzie kolorowo, na pewno na podstawie jej losów spokojnie można by było nakręcić serial. 

"Babcia powtarzała, że małżeństwo to suma kompromisów oraz intymny świat dwojga ludzi, na innych dorosłych nie ma w nim miejsca."

Bardzo podobał mi się wątek dotyczący zarabiania pieniędzy, gonitwy za tym co WAŻNE, a co tak naprawdę nie jest istotne. Mamy tu motyw pracoholizmu, pracy ponad siły oraz lansu w telewizji, wchodzimy w świat celebrytów lat 90-tych. Można doszukać się zakamuflowanych nazwisk z polskiego show biznesu. Kilka zgadłam, ale na pewno nie wszystkie. 
Książka idealnie sprawdzi się dla osób 40+, które pamiętają lata 80-te i 90-te. Niestety uważam, że niektórych niuansów dzisiejsza młodzież nie ma szans poczuć. Bardzo przyjemnie odebrałam podróż w czasy mojej młodości, w te kolorowe zwariowane lata. Dominika to bohaterka, która wzbudza w czytelniczce sympatię, przebojowa, mocna, która mimo przeciwności losu stara sie iść do przodu i robić to co kocha. Mocnym atutem książki jest pokazanie pracy w telewizji niejako od środka, czyli ze strony korytarzy, gabinetów, przebieralni itd, czyli tego czego zwyczajny widz nie może zobaczyć. Razem z Miką mamy możliwość na własnej skórze poczuć zmiany polityczne w Polsce pod koniec zeszłego wieku. Lekka, kobieca książka dla płci pięknej. Czytało mi się to bardzo dobrze, dlatego od razu sięgnęłam po drugi tom. Ale o tym w kolejnym poście. 

Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za egzemplarz książki do recenzji.

Wydawnictwo: Burda Książki
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 368
Moja ocena: 7/10

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.