21 grudnia 2023

"Zhańbiona żona szejka" Laila Shukri

Dzisiaj opowiem wam o jednej z najbardziej trudnych książek, jaką czytałam w tym roku. Zapraszam na nowy post. 


O czym jest książka?

Adopcja dzieci jest tematem tabu w krajach arabskich. Laila Shukri poświęciła czas, aby wysłuchać tej historii i móc ją opowiedzieć światu. Aisza od wielu lat żyje w zaaranżowanym małżeństwie z bogatym szejkiem Hamidem. Czuje się samotna, gdyż większość czasu spędza zamknięta w luksusowej rezydencji szejka. Gdy pewnego dnia przez przypadek poznaje 6-letnią Farah, kobieta odzyskuje radość i energię do działania. Jednak szejk ogranicza żonie możliwość wychodzenia z domu, co budzi w niej silny sprzeciw. Przygnębiona prosi szejka o rozwód, co zamienia jej życie w koszmar.

Jak daleko mężczyzna może zajść w swojej zemście, gdy jego dumę zostaje urażona? Jak Aisza zdoła stawić czoła brutalnej agresji - zarówno fizycznej, jak i psychicznej? Czy uda jej się odzyskać wolność? I co wydarzy się z małą Farah?

"Los porzuconych dzieci, które często pochodziły z nielegalnych związków pozamałżeńskich, zawsze wzruszał serce Aiszy, wrażliwe na ludzką krzywdę. Niechciane noworodki były pozostawiane w pobliżu budynków mieszkalnych, sklepów, meczetów i szpitali lub w desperacji wrzucane jak niepotrzebne odpadki do koszy ze śmieciami."

Jakie są moje odczucia?

Bardzo lubię czytać książki dotyczące krajów arabskich, zawsze ta kultura mnie intrygowała, chociaż nie zgadzam się z nią i trudno mi zaakceptować niektóre zasady. Mimo to zawsze szukałam takich książek. Do tej pory przeczytałam dwie książki tej autorki i gdy zobaczyłam zapowiedź „Zhańbionej żony szejka”, wiedziałam, że chcę ją przeczytać.

Książka opiera się na prawdziwej historii, co sprawia, że fabuła jest bardziej emocjonująca. Autorka porusza w niej temat adopcji i rozwodu w krajach arabskich. Przenikamy głęboko w relacje między małżonkami i mamy okazję zastanowienia się, czy zaaranżowane małżeństwo ma szansę na szczęśliwe życie razem? Możemy poczuć się jak bogata żona szejka, ale czy na pewno szczęśliwa?

Wiedziałam, że książka będzie mocna, ale na swój sposób mnie zmroziła. Jest to historia tylko dla dorosłych! Naprawdę nie dałam rady jej odłożyć, nawet pomimo trudnych scen przemocy. Jest to jedna z tych pozycji, która przeraża, a jednocześnie przyciąga. Naprawdę współczułam Aiszy i nie mam nawet słów, aby opisać, jakie piekło jej mąż jej zgotował. Od dawna wiedziałam, że życie kobiet w krajach arabskich jest trudne, ale ta książka uświadomiła mi to jeszcze bardziej. Pod tym względem kraje arabskie są zacofane.

Podsumowując

W swojej twórczości Laila Shukri ukazuje najmroczniejsze aspekty ludzkiej natury, w których zawiść i żądza zemsty odgrywają główną rolę w niszczeniu drugiego człowieka. Nieustanna walka między dobrem a złem jest przedstawiona tutaj w najbardziej przerażający sposób.

Zapraszam Was do piekła, w którym od kilku lat żyje Aisza. Być może dzięki tej historii docenicie to, co posiadacie. Zobaczcie, jak daleko może się posunąć zemsta. Gorąco polecam.

Mam jeszcze do nadrobienia 6 książek autorki i mam zamiar je przeczytać. 


Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data premiery: 21.11.2023

Ilość stron: 440

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.