19 marca 2022

"Znajdę cię, córeczko" Dorota Glica

 Przeczytałam opis z tyłu na książce i wiedziałam, że chcę jak najszybciej poznać tę historię. Nazwisko autorki nic mi nie mówiło, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Zapraszam na nowy post.

Jeden z najgorszych koszmarów rodzica to zaginięcie dziecka. Jest to sytuacja niewyobrażalna.

Niestety taka historia spotyka głównych bohaterów: małżeństwo Alicji i Bartka. Spędzają oni leniwy dzień na bałtyckiej plaży, w żarze upału, w tłumie jak to bywa w takich dniach nad morzem. Dwuletnia Marysia została pod opieką starszego przyrodniego brata dosłownie na chwileczkę, ale to starczyło, że mała rozpłynęła się jak we mgle... Poszukiwania rozpoczęto od razu i wszystko wskazywało na to, że dziewczyna się utopiła. Jak można się domyśleć, rodzina przechodzi katusze, a dodatkowo spada na nich hejt w Internecie, że  nie upilnowali dziecka. Tymczasem mijają dni, miesiące, lata, a ciało dziecka nie wypłynęło. 

"Nie wydaje mi się. żeby kłamali. Wyglądają na naprawdę przygnębionych i przerażonych. Tyle, że kilka lat temu tak samo wyglądała matka Madzi z Sosnowca, gdy przed kamerami z płaczem relacjonowała porwanie swojej córeczki. Uwierzyła jej wtedy cała Polska, a potem okazało się, że dziecko straciło życie z ręki tej, której wszyscy tak szczerze współczuli."


Pewnego dnia Alicja dostaje wiadomość, że pewna dziewczynka (pasująca wiekiem) wygląda jak jej zaginiona przed laty Marysia. Czy warto zaufać intuicji i sprawdzać taki trop? Jaka jest szansa, że Marysia żyje?

"Tamtego lata straciłam nie tylko córkę, ale i sporą część siebie."

W Polsce co roku ginie około siedmiu tysięcy dzieci. Większość udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych czternastu dni od zaginięcia. Los reszty z nich pozostaje nieznany...

Dorota Glica napisała książkę specjalnie dla mnie. Od jakiegoś czasu chodziła za mną taka fabuła, historia, której żadna matka nie chciałaby przeżyć. 

Mimo, że w pewnym momencie domyśliłam się zakończenia nie zmniejszyło to mojej całościowej oceny. 

Jakie są zalety książki:

  • świetnie się czyta;
  • każdy rozdział widziany z perspektywy innej osoby, np. policjanta, byłego męża Alicji itd. 
  • ciekawa i dopracowana fabuła
  • lekki język
  • bohaterowie, do których się przywiązałam
  • dotknięcie ważnego tematu jakim są zaginięcia dzieci, czy hejt w Internecie
  • zakończenie, które jest po prostu mocne
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona i na pewno będę miała na uwadze nazwisko Dorota Glica. 


Dziękuję Wydawnictwu Filia za niespodziankę w postaci tej książki. 


Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 09.03.2022
Ilość stron: 350
Ocena: 8,5/102 komentarze:

  1. Mocna książka. myślę, że spodoba mi się ta historia, choć może wywołać negatywne emocje

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.