08 grudnia 2021

"Projekt Święta" Magdalena Szczepańska

Dzisiaj w moich mediach społecznościowym pokazuję Wam książki, które w tym roku czytam dzieciom przed świętami. Zapraszam na moją opinię o książce wydawnictwa Wilga, dedykowanej dzieciom od 6-8 lat.


"Ostatnio głowę chłopca zaprzątają myśli o zaczynającym się właśnie adwencie. To taki dziwny czas. Cztery tygodnie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia." 


"Projekt Święta" to pięknie wydana książka w twardej oprawie, którą musi przeczytać rodzic ze względu na dużą ilość tekstu. Można czytać po 1 rozdziale aż do Wigilii, ale u nas książkę przeczytałam synowi w 3 wieczory :)

Jest to bardzo ciepła historia dzieci, które mieszkają w pewnej kamienicy i które wspólnie spędzają czas. Wiktorek to rezolutny 5-latek, który 1 grudnia wpada na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć mu w Wigilię. W tym celu zwołuje zebranie dzieci koło kamienicy i zaczyna się planowanie wielkiej misji. Cała sprawa jest traktowana bardzo poważnie, jest pomysł pierniczków, ciasteczek, lepienia z gliny itd. 

W miarę planowania dzieci wpadają na jeszcze bardziej zwariowane pomysły.

Skąd wezmą pieniądze na prezenty?

W jakim celu chciałyby pojechać do Niemiec?

Czy Św. Mikołaj doczeka się prezentu?


"...za dwadzieścia cztery dni przyjedzie Święty Mikołaj. I tak sobie myślę, że fajnie byłoby zrobić mu jakąś niespodziankę. Skoro on zawsze przynosi nam prezenty..."

Przede wszystkim książka jest przepięknie zilustrowana, co jest istotne dla dzieci w tym wieku. Podobało mi się pokazanie przez autorkę tego, że zabawa i kontakt z drugim dzieckiem czy rodzicem jest taki ważny. Dzieci pracują razem, aktywują dorosłych, planują wspólny czas. To niezwykle ważne, żeby pokazać naszym potomkom, że najważniejszy jest drugi człowiek, a nie na przykład siedzenie na tablecie czy drogie prezenty pod choinką. 

Niektóre rzeczy w książce są pewnie nierealne dla nas dorosłych, ale mojemu 6 latkowi książka bardzo się podobała. Młody od razu zapalił się do pomysłu zaproszenia kolegów i wspólnego robienia pierników. 

Autorka przemyca także wiadomości o tym jak się Święta wyglądają w innych krajach.


Myślę, że wrócimy do tej książki za rok. 


Dziękuję Wydawnictwu Wilga za egzemplarz książki do recenzji


Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Ilość stron: 94

Moja ocena: 8/10

1 komentarz:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.