27 marca 2021

"Dałeś mi siłę" Karolina Wilczyńska

38/2021 

II tom z serii "Ja kobieta", można czytać niezależnie. Historia opisana w książce jest połączeniem fikcji literackiej z prawdziwą opowieścią. Autorka jest po wielogodzinnych rozmowach z kobietą, w książce nazwaną Joanną. 

"Historia Joanny niesie w sobie nie tylko opowieść o sile, woli walki i miłości do najbliższych. Jest w niej także przesłanie dla każdej z nas, wskazówki przypominające o tym, co w życiu jest naprawdę ważne, i dowód na ogromną siłę wzajemnego wsparcia i rodzinnej więzi."

Zapraszam na moją opinię. "Chciałabym tylko wiedzieć, kim jesteś. I jaka jesteś. Bo jak wyglądasz, to widzę. Prawdziwy portret składa się nie tylko z wyglądu."

Klara po namalowaniu pierwszego portretu zastanawia się skąd wziąć następną modelkę. Całkiem przypadkiem zostaje zaczepiona w parku przez pewną kobietę, która prosi ją o namalowanie portretu zmarłego ojca. Klara odmawia, ale zyskuje modelkę do swojej kolekcji obrazów. Tak jak w tomie pierwszym książka składa się głównie z zapisu rozmów między dwiema kobietami. Klara z ogromnym zaciekawieniem słucha o życiu w czasach PRL-u, o rodzinie Joanny, ale przede wszystkim o walce o zdrowie. Kto dał siłę Joannie do tego by żyć?Bardzo podobała mi się postawa Klary, która stara się "dorosnąć" i oderwać od pieniędzy rodziców. Mam nadzieję, że w kolejnej książce będę dalej śledzić jej przemianę na różnych płaszczyznach życia. 

Jest to specyficzny typ literatury, typowy obyczaj, ale taki powolny, spokojny. Nie znajdziesz tu zwrotów akcji, ale historię utkaną z emocji i wzruszeń. To głównie opowieść Joanny o jej chorobie, możemy się dowiedzieć od strony niemedycznej jak wygląda życie w szpitalu przed przeszczepem i jak ona sobie radziła psychicznie w czasie choroby. 

Książka zawiera w sobie bardzo ważne przesłanie, o jakim powinniśmy pamiętać każdego dnia. Przede wszystkim dowiedziałam się jak prosto i bezboleśnie można zostać dawcą szpiku. Jeśli po tej lekturze ktoś zgłosi się do bazy to będzie to najlepszy prezent i radość dla autorki, która podjęła się tak bolesnego tematu. 

"Pamiętaj! Życie to najwspanialszy prezent. Pielęgnuj je, bo jest zawsze za krótkie, choćbyś żyła długo."


Czy polecam? Tak, jeśli lubisz literaturę obyczajową. Książka dotyka trudnego tematu, ale napisana jest w taki sposób, że czytelnik dostaje nadzieję, a nie wpada w smutny nastrój. Przynajmniej u mnie tak było. 

Jeśli masz do opowiedzenia autorce jakąś swoją historię to napisz maila na list@karolinawilczynska.eu, a może bohaterką kolejnej części będziesz właśnie Ty?

Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz książki do recenzji.


Wydawnictwo: Czwarta Strona

Rok wydania: 2021

Ilość stron: 336

Moja ocena: 7/10


2 komentarze:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.