01 września 2020

Zapowiedzi książkowe... WRZESIEŃ

Witajcie, 

nie wiem kiedy lato się skończyło. Na pocieszenie wydawnictwa szaleją z nowościami. Poniżej lista tych książek, które planuję przeczytać.







Data premiery:  01.09.2020
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Autor: Olga Rudnicka
Tytuł: "To nie jest mój mąż" (Tom II z cyklu Matylda Dominiczak)

Opis: Bibliotekarka Matylda Dominiczak spełnia swoje marzenie i zostaje licencjonowanym prywatnym detektywem. Jej pierwsze zadanie to uwiedzenie męża klientki i udowodnienie jego niewierności. Jednak rzekomy wiarołomca nie daje się skusić wdziękom Matyldy, a w dodatku wkrótce znika bez śladu. Pani detektyw ma czterdzieści osiem godzin, by go odnaleźć, ale klientce trudno się zdecydować, czy wolałaby odzyskać zagubionego małżonka czy też kochanka, który również zaginął. Znalezione nad rzeką zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny łączą drogi Matyldy i dwóch śledczych, Mareckiego oraz Tomczaka. Histeryczna klientka, wymagająca szefowa i roztargniony mąż nie ułatwiają sprawy Matyldzie, a zegar tyka...



Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo: Novae Res
Autor: Adrian Bednarek
Tytuł: "Obsesja" (Tom II z cyklu o Oskarze Blajerze)

Opis: W życiu nie ma szczęśliwych zakończeń. Są tylko próby radzenia sobie z kolejnymi dramatami. Siedem lat po opuszczeniu kliniki psychiatrycznej życie Oskara Blajera wreszcie wkracza na właściwe tory. Kupił nieduży dom za miastem, jego książki znajdują się na listach bestsellerów, sprawia wrażenie człowieka sukcesu. Ale to tylko fasada stworzona na potrzeby świata zewnętrznego. Wychodząc z kliniki nieświadomie podpisał dokument obligujący go do regularnych sesji terapeutycznych u doktor Marty Makuch. Młoda lekarka jako jedyna nie wierzy, że Oskar jest wyleczony. I ma rację: Blajer nigdy nie pogodził się ze śmiercią Luizy. Jej brak doskwiera mu coraz bardziej, a próba zastąpienia ukochanej inną kobietą omal nie doprowadza do tragedii. Mężczyzna wyciąga wnioski i układa plan, mający ostatecznie wypełnić pustkę po Luizie. Zrobi wszystko, żeby osiągnąć swój cel, nawet jeśli ceną za jego spokój będzie ludzkie życie...



Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Czwarta Strona
Autor: Taylor Jenkins Reid
Tytuł: "Na zawsze, ale z przerwą"

Opis: Elsie Porter to dwudziestokilkulatka, której życie składa się z monotonii, przewidywalności i pizzy z ulubionej knajpki Georgie's Pizza. Kiedy w deszczowy pierwszy dzień nowego roku Elsie wpada odebrać swoje zamówienie, nie spodziewa się, że to właśnie teraz, w żółtych kaloszach i z mokrymi od deszczu włosami, pozna miłość swojego życia. Szybko staje się oczywiste, że Ben i Elsie byli sobie po prostu przeznaczeni. Uczucie rozwija się błyskawicznie i para, którą w styczniowe popołudnie połączyło ogromne uczucie, już w maju przysięga sobie miłość i wierność na zawsze. Kilka dni później mężczyzna ginie w tragicznym wypadku, a świat Elsie rozbija się na milion kawałków i wydaje się, że nic już nie zdoła go posklejać. Taylor Jenkins Reid z delikatnością i wyczuciem pisze o rozpaczy i bólu po utracie ukochanej osoby, zgłębiając trudny i czasochłonny proces przepracowywania żałoby i wracania do życia na nowo. Przygotujcie karton chusteczek. Przy tej historii nie można nie płakać. 


Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Pascal
Autor: Magdalena Majcher
Tytuł: "Nie czas na tajemnice" tom III serii "Osiedle Pogodne"

Opis: Klara ma poukładane życie. Dyrektorskie stanowisko, ten sam od dwudziestu lat mąż, dorosła córka, która właśnie zaczęła studia na prestiżowej uczelni. Kiedy więc nagle w jej pracy zjawiają się policjanci i pytają o męża, Klara czuje, że traci grunt pod nogami. Zaczyna się polowanie. Dziennikarze, internauci, znajomi - oni wszyscy już wydali wyrok skazujący. Co zrobi Klara? Czy stanie po stronie męża, który jest sam przeciwko całemu światu? Czy uwierzy w winę ukochanego mężczyzny?



Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Czwarta Strona
Autor: Agata Przybyłek 
Tytuł: "Gotowi na wszystko" tom III serii "Tak smakuje miłość"

Opis: Jak zostać celebrytką? Mówią, że dla chcącego nic trudnego. Wystarczy dostać się do telewizji! 

Paula marzy, by ktoś odmienił jej życie dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Choć jest zwyczajną dziewczyną z sąsiedztwa, nieustannie marzy o sławie. Popularni ludzie wiodą przecież takie wygodne życie, prawda? Dziewczyna postanawia zgłosić się do nowego reality show, a do realizacji swojego szalonego pomysłu potrzebuje jedynie....partnera! Casting otwarty jest dla par, więc zaradna singielka namawia do udziału przyjaciela ze szkolnych lat. Jeśli zwyciężą w finale, podzielą się główną nagrodą według potrzeb: Paula zdobędzie popularność, a Marcel - pieniądze na wymarzony ślub. Tylko, że ślub jak z bajki, jest marzeniem jego narzeczonej... Ukochana o niczym nie wie, natomiast chłopak jest przekonany, że będzie wniebowzięta, gdy uda mu się zdobyć pieniądze. Miłość przecież wszystko wybaczy. 

Czy sława i popularność warte są każdej ceny? Agata Przybyłek udowadnia, że mają tyle samo blasków, co cieni. I że najważniejsza w życiu jest - po prostu - miłość. Jesteście gotowi, by o nią zawalczyć? 



Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Czwarta Strona
Autor: Klaudia Bianek 
Tytuł: "Zawsze i na zawsze" tom II z serii "Życie po tobie"

Opis: Związek z Filipem pozwolił Elizie na nowo uwierzyć, że jest jeszcze zdolna kogoś kochać. Teraz jej świat rozsypał się ponownie, a kobieta nie ma już siły walczyć. Zamyka się w sobie, tracąc nadzieję na miłość. A przecież wydawało się, że szczęście jest w zasięgu ręki. Filip, chcąc ratować związek z Elizą, postanawia dać jej czas, by mogła przemyśleć ich relację. Obydwoje robią wszystko, by zapomnieć o swoim nieszczęściu, skupiając się na pomocy ciężarnej siostrze Elizy, Milenie. Los jednak bywa przewrotny i nieoczekiwanie krzyżuje ich ścieżki. Przypadkowe spotkanie tych dwojga pokaże, ze przeznaczenie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Zawsze i na zawsze to opowieść o nadziei, która jest silniejsza niż zwątpienie. 

Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Książnica
Autor: Katarzyna Kostołowska
Tytuł: "Czterdzieści i co z tego"

Opis: Przedwczoraj czterdzieści minus, wczoraj czterdzieści plus, a za chwilę jeszcze więcej lat. I co z tego? Życie biegnie dalej. Na kartach najnowszej powieści Katarzyny Kostołowskiej przewijają się cztery wrocławianki, Magda, Karola, Anita i Aśka. Oraz ich mężowie, narzeczeni, dzieci, rodzice,m psy, a do kompletu przeprowadzki, praca, radości i smutki.... Żadna z przyjaciółek nie spodziewa się, że rwący nurt wydarzeń może spowolnić. A jednak.... Nagle, w jednej sekundzie wszystko się zatrzymuje. I to nie tylko z powodu pandemii, która ogarnęła świat. Czy dzięki przyjaźni kobietom uda się przetrwać najtrudniejszy czas?


Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Kobiece
Autor: Robert Ziębiński  
Tytuł: "Lockdown"

Opis: 72 godziny w Warszawie ogarniętej chaosem. W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka. 

Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córką, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes - gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić. 

Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy. Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Tylko tam może dostać to, czego szuka. 


Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Filia
Autor: Max Czornyj
Tytuł: "Zimny chirurg"

Opis: Wszyscy jesteśmy niewinni. Winne naszych zbrodni są jedynie złe okoliczności. 

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie. Edmund Kolanowski jest zwyczajnym człowiekiem z sąsiedztwa. Ma żoną i dzieci, niczym szczególnym się nie wyróżnia. Poza jednym - instynktem bestii. Ta cecha czyni go zwyrodniałym mordercą i kolekcjonerem trofeów. Dewiantem analizowanym przez FBI. Czy Kolanowski jest potworem, czy może ofiarą własnej przeszłości? Dzięki tej książce wnikniesz w głąb umysłu seryjnego mordercy. Tym razem prawda okaże się bardziej przerażająca od fikcji. 



Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Filia 
Autor: Ann Aquirre
Tytuł: "Trzecia żona"

Opis: Marlena Durst żyje w cieniu męża. Kontroluje każdy jej ruch i podejmuje za nią decyzje - co ma na siebie włożyć, co zjeść, z kim się przyjaźnić. Jeżeli żona okaże się nieposłuszna, poniesie konsekwencje. To on trzyma całą władzą. Z zewnątrz wydaje się, że Marlenie nic lepszego w życiu nie mogło się trafić. Nikt się jednak nie zastanawia, czy po ślubie z idealnym mężczyzną jest szczęśliwa i spełniona. Marlene oddała wolność i bezpieczeństwo w zamian za złotą klatką i życie w cieniu psychopatycznego męża. Jedyną ucieczką może okazać się śmierć. Tak jak w przypadku jego pierwszej żony. I drugiej. Chyba że rolę się odwrócą... 


Data premiery:  02.09.2020
Wydawnictwo:  Filia 
Autor: Doug Gold
Tytuł: "Wojenna miłość"

Opis: Prawdziwa historia miłości, która wbrew wszystkiemu rozkwitła między dwojgiem ludzi z dwóch końców świata, którzy podczas II wojny światowej walczyli o wolność. W sercu okupowanej przez nazistów Europy następuje przypadkowe, przelotne spotkanie dwóch osób. Jedną z nich jest bojowniczka ruchu oporu; drugą jeniec wojenny. Wymięty liścik, który trafił do jego rąk kieruje tych dwoje nieznajomych na kurs, który na zawsze odmieni ich życie. Wojenna miłość to prawdziwa historia Josefine Lobnik i Bruce'a Murraya, którzy dzięki niemal niemożliwym zbiegom okoliczności pośród brutalnej wojny odkrywają miłość. 



Data premiery:  07.09.2020
Wydawnictwo:  Znak Literanova
Autor: Kot NieTeraz
Tytuł: "Typowy kot, czyli jak wytrzymać z ludźmi"

Opis: Co myśli najbardziej typowy kot polskiego internetu?

Ludzie są naprawdę łatwi w tresurze. Jeśli się długo miauczy, zrobią praktycznie wszystko, czego chcesz. Nie, żebym ich nie lubił czy coś. Kiedy tak sobie leżę na tych moich ludziach i mnie głaszczą, to sobie jednak myślę, że to jest miłość. Że jednak są bardzo potrzebni, miziają, otwierają puszki z żarciem. No i miziają. Ale z drugiej strony - nie są zbyt kumaci, mówią "kici, kici", człapią jak pingwiny, mają owłosienie w przypadkowych miejscach i noszą koszulki z nadrukiem. Doprawdy smutne

Nie to co my, koty, najbardziej rozwinięte istoty na ziemi. Te wibrrrysy salonowe, to spojrzenie pełne mądrości i powagi, ten królewski szyk...

No i jest też pies. Pies, polega na tym, że trzeba go w życiu znosić. Jak by się tu pozbyć dziada?





Data premiery:  09.09.2020
Wydawnictwo:  Filia
Autor: Malwina Ferenz
Tytuł: "Szpital na peryferiach"

Opis: Co połączyło parę narzeczonych, dość nietypowo próbujących zażegnać kryzys w związku, bogatego biznesmena w średnim wieku, policjanta głęboko rozczarowanego swoim życiem zawodowym  i dwójkę złodziei - pechowców, z których jeden marzy o pracy w zoo? Przypadek? Nie sądzę. Na skutek przedziwnego zbiegu okoliczności (czy na pewno?) cała szóstka trafia na ten sam szpitalny oddział, ale tu ich kłopotu dopiero się zaczynają. Huragan nieprzewidzianych wydarzeń przetacza się przez szpital, pochłaniając wszystkich wraz z bezgranicznie zdumionym szpitalnym personelem. Na dodatek ktoś gdzieś ukrył skradzione diamenty, stawka w grze jest więc naprawdę wysoka. I gdy wydaje się, że już nic nie może bardziej skomplikować sytuacji, na scenę wkracza ośmioletni Tadzio. To był plan doskonały. Co mogło pójść nie tak? Gdy dzieje się coś szalonego, to musi chodzić o Wrocław. 


Data premiery:  09.09.2020
Wydawnictwo:  Filia
Autor: Joanna Kruszewska
Tytuł: "Czas leczy rany"

Opis: Helena, właścicielka niewielkiej cukierni, stara się wzorowo wypełniać obowiązki matki i żony. Nie wszystko w jej rodzinie jest idealne, ale sił dodają jej nadchodzące lato i zbliżające się wakacje. Mimo upałów wszyscy cieszą się z długich wieczorów spędzanych na Podlasiu. Nie mogą doczekać się cichych rozmów prowadzonych w zaciszu działkowej werandy. To lato ma na nowo scalić oddalających się od siebie domowników. Zamiast tego jednak sielankę przerywa pojawianie się pięknej Małgorzaty, córki Leszka, o której istnieniu nie wiedział. Dziewczyna burzy budowany z mozołem spokój rodziny. Tajemnice z przeszłości powoli i stopniowo wychodzą na światło dzienne. Czy można wybaczyć zdradę? Czy czas zawsze leczy rany? Co może sprawić, by rodzina, rozdarta dramatycznymi wydarzeniami, na nowo odnalazła do siebie drogę? Wzruszająca opowieść o domu, rodzinie, miłości i przyjaźni. 





Data premiery:  15.09.2020
Wydawnictwo:  Prószyński i S-ka
Autor: Marcin Margielewski
Tytuł: "Urodziłam dziecko szejka"

Opis: Wstrząsająca historia kobiety, która wbrew własnej woli została surogatką szejka. Ola, młoda i oddana pracy pielęgniarka, dostaje pracę jako opiekunka niepełnosprawnej córki saudyjskich arystokratów. Na miejscu okazuje się jednak, że pani domu ma dla niej zupełnie inne zadanie niż to, na które wskazywał kontrakt. Dziewczyna wpada w misterną pułapkę intryg trzęsącej arabską rodziną matrony i znajduje się w sytuacji bez wyjścia. W tym oszustwie cel jest jeden - macierzyństwo za wszelką cenę. Ola wbrew swojej woli zachodzi w ciążę z synem szejka. Rozpoczyna się koszmar, który zmieni jej życie, bo w Arabii Saudyjskiej za nieślubną ciążę grozi nawet kara śmierci. Marcin Margielewski wysłuchał zwierzeń, na które bohaterka była gotowa dopiero po dekadzie od tamtych wydarzeń. Do czego są w stanie posunąć się bogate arabskie rodziny, by ukryć wstydliwą bezpłodność? Jaką cenę są gotowe zapłacić za rodzicielstwo? I dlaczego jedne kobiety wyrządzają krzywdę innym, w kraju, w którym wszystkie mają tak niewiele praw?


Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Czwarta Strona
Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: "Precedens" (Chyłka tom 12)

Opis: Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich autorek. Twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych. Śledczy dysponują niepodważalnymi dowodami w postaci nagrania oraz śladów DNA - i nie mają wątpliwości co do winy autorki. Ta jednak nie przyznaje się do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę i Kordiana, że w istocie popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana. 


Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Filia
Autor: Agnieszka Jeż
Tytuł: "Spotkajmy się po wojnie" II tom po Miłość warta wszystkiego

Opis: Trzy pokolenia, dwie historie, jeden wspólny los. A prawda? .... Prawda nie poddaje się prostej arytmetyce. 

Anna Matkowska i Marcin Zieliński zaczynają nowe życie. Razem będą zapisywać czystą kartę ich połączonej przyszłości. Podczas przyjęcia zaręczynowego okazuje się jednak, że ta karta już była w użyciu - jest sfatygowana, wypełniona drobnym maczkiem, ze skreśleniami, kleksami i znakami zapytania. Nie oni robili te zapiski - historia zaczęła się wiele lat wcześniej, podczas wojny, kiedy los połączył ich dziadków. Rodzina jest jak niedoczytana książka: czasem  przypomina nudną lekturę, poznawaną z musu; bywa, że okropności fabuły wywołują łzy lub strach paraliżuje przed przewróceniem kolejnej strony. Jeśli jednak zaczęło się czytać, chce się dobrnąć do końca. W tej historii - rodzinnej, niedoczytanej księdze - jest wszystko: szaleńcza miłość, równie szalona zazdrość, tajemnice, kłamstwa, przemilczenia, lęki i nadzieje. Wszystko, prócz zakończenia - bohaterowie muszą sami je napisać



Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Szara Godzina 
Autor: Agnieszka Panasiuk
Tytuł: "Antonia na Podlasiu"

Opis: Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela - tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami. W wyniku intrygi guwernantka musi pożegnać się z nauczaniem i podjąć się zupełnie nowego zajęcia. Antonia, jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii, wyjeżdża do Frankopola. Bierze udział w życiu towarzyskim, podróżach i wizytacjach majątków, ale równocześnie angażuje się w pomoc ubogim i chorym. Los sprzyja kobiecie, która zakochuje się z wzajemnością. Jednak dla zakochanych nadchodzi czas próby. Czy zdołają zmylić tropy i odwrócić od siebie uwagę carskiej policji? Jak potoczą się dalsze losy Antonii? 

Antonia, Cecylia i Aleksandra - trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. 



Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Edipresse
Autor: Krystyna Mirek 
Tytuł: "Wyjdź za mnie, kochanie"

Opis: Niełatwo postawić w życiu na miłość. Zaryzykować wszystkim. Ale czy to nie jest jedyna sprawa, o którą naprawdę warto walczyć?  W domu państwa Darskich szykuje się ślub marzeń. Najpiękniejsza sukienka, najdłuższy welon, dekoracje sprowadzane aż z Mediolanu oraz orkiestra z najwyższej półki. Apolonia Darska zamierza prześcignąć świat w stworzeniu dla swojej ukochanej wnuczki Mariki idealnego wesela. Ma jednak wrażenie, że nikt nie docenia jej starań. 

Myli się. Doświadczony złodziej, dla którego napad na jej dom będzie ostatnim spektakularnym skokiem życia, podsłuchuje ją, i owszem, bardzo ceni. Dosłownie i w przenośni. 

Przyszła teściowa Mariki ma swoje podejrzenia, daw razy narzeczony uciekł jej spod ołtarza i nie zamierza dopuścić do tego, by w czasie ślubu jej syna cokolwiek poszło nie tak. Pilnuje młodych na każdym kroku. Podobnie jak reszta starszego pokolenia. Wszystko wydaje się pod kontrolą. 

Do czasu, gdy w najmniej odpowiednim momencie pojawi się miłość. 
Zabawne perypetie i nieoczekiwane zwroty akcji doprowadzą bohaterów do zaskakujących wniosków. 
To powieść, w której wiele jest ślubnych sukien, emocji i dobrego humoru. 


Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Novae Res
Autor: Jolanta Kosowska
Tytuł: "Prosto w serce"

Opis: Poruszająca historia o miłości, która leczy najgłębsze rany. 

Życie Hani przypomina najpiękniejszą romantyczną opowieść. Młoda kobieta właśnie kończy studia i rozpoczyna przygotowania do ślubu. Planowanie wspólnego życia, nowa, wymarzona praca i otaczająca ją miłość sprawiają, że nie potrzeba jej do szczęścia niczego więcej. Pewnego dnia jednak bajka się kończy - podczas przyjęcia Hania nagle mdleje, a diagnoza lekarska rozwiewa wszelkie nadzieje na to, że uda jej się żyć tak samo, jak do tej pory. Najbardziej bolesny cios padnie jednak niespodziewanie z zupełnie innej strony. "Prosto w serce" to poruszająca historia o nieprzewidywalności uczuć, trudnych życiowych wyborach i ich jeszcze trudniejszych konsekwencjach. To podróż przez pełną niezwykłych barw, smaków i dźwięków Prowansję, w której rzeczywistość co chwila miesza się z fikcją. Nocne kluby, namiętne tańce, zaskakujące oświadczyny i wyjątkowy ślub. A wszystko po to, żeby odgonić mary przeszłości i ....znów uwierzyć w miłość!



Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  Książnica
Autor: Maciej Siembieda, Mirosława Kareta, Jolanta Maria Kaleta, Sabina Waszut, Agnieszka Olejnik, Joanna Jax, Maria Paszyńska, Magdalena Wala, Agnieszka Janiszewska, Zofia Mąkosa, Magdalena Knedler
Tytuł: "Taniec pszczół"

Opis: 1 września 1939 roku skończył się świat. Chcemy opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożliwości uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. O zwieńczonych drutem kolczastym murach, które wznieśli ludzie i uwięzili za nimi innych ludzi. O wyrównywaniu rachunków za zbrodnie, co też jest przecież zbrodnią. 

Bohaterka jednego z opowiadań mówi o pszczołach. Pszczoły tańczą, by przeżyć i ocalić cały rój. Wsłuchajmy się we wskazówki, jakich udzielają nam zwykli ludzie na kartach tej książki. Bezimienna Żydówka z getta w Otwocku rozumiejąca, że je życie niewarte jest życia. Lavka gotowa spędzić kilka dni w zimnym jeziorze, byle uchronić córkę przed śmiercią. Niemka sprzeniewierzająca się ideologii, by ratować ukochanego. Mała Renate uciekająca przed Armią Czerwoną, Mura, Cyganka, patrząca na poniżenie najbliższych... One i wielu innych - jak pszczoły - alarmują. Ostrzegają. Dają przykład. Patrzmy, jak tańczą.


Data premiery:  16.09.2020
Wydawnictwo:  W.A.B.
Autor: Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska
Tytuł: "Gorsza siostra"

Opis: Iga ma 25 lat, męża Tomka i dwuletnią córeczkę - Dziunię. Przed rokiem wykryto u kobiety białaczkę. Choroba postępuje szybko i jest wyniszczająca. Mama Idy, Urszula, jest przerażona, chce ratować córkę za wszelką cenę! Okazuje się, że tylko przeszczep może uratować Idzie życie, a niestety, żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku. Podczas rodzinnego spotkania okazuje się, że wuj Urszuli, benedyktyn z Tyńca, zna rodzinną tajemnicę. Przysięgał milczeć, jednak w tej sytuacji uznaje, że sprawa życia i śmierci zwalnia go z jej dotrzymania. Okazuje się, że jest jeszcze jedna szansa na znalezienie dawcy... półsiostra Uli. Jak zmieni się życie rodzinny po odsłonieniu wieloletniej tajemnicy? I czy pojawi się szansa  na uratowanie Idy?


Data premiery:  30.09.2020
Wydawnictwo:  Burda Książki 
Autor: Kathryn Croft
Tytuł: "Powrót"

Opis: Dwa lata temu Farrah Conway porzuciła męża i półroczną córeczkę. Teraz znowu chce wrócić do ich życia. Ale czasu nie da się cofnąć, a jej rodzina nauczyła się żyć bez niej., I nie chce mieć nic wspólnego z kobietą, która odtrąciła własne dziecko. Dla wyrodnych matek nie ma przebaczenia. 

Farrah chce jednak odzyskać córkę i nic jej nie powstrzyma. Nawet były mąż i jego nowa partnerka, którzy zrobią wszystko, by chronić małą Kaylę. Zwłaszcza, że Farrah już raz ją skrzywdziła. Ale za złe decyzje dorosłych najwyższą cenę już wkrótce zapłaci niewinna Kayla. Bo czasem nie można po prostu wrócić. 


Data premiery:  30.09.2020
Wydawnictwo:  Poradnia K 
Autor: Anna Sakowicz
Tytuł: "Czas grzechu" Tom I 

Opis: Jaśminowa Saga to epicka opowieść o kilku pokoleniach rodziny Jaśmińskich, rozgrywająca się na tle epokowych wydarzeń, w jednym miejscu, choć w trzech różnych rzeczywistościach: w Danzig, w Wolnym Mieście Gdańsku i w Gdańsku. 

Jest 1916 rok. Paweł, syn introligatora Antoniego i jego żony Elżbiety, ginie w wypadku pod kołami powozu. Katarzyna, Stasia, Julia i Piotr, rodzeństwo Pawła, sami muszą poradzić sobie z żałobą, bo rodzice coraz bardziej się od nich oddalają. Ojciec poświęca się pracy, a matka zatraca się w smutku. Antoni Jaśmiński pragnie dobrze wydać za mąż dorastające córki. Dla najstarszej znajduje syna niemieckiego antykwariusza. Czy nowoczesna i marząca o pracy w Gazecie Gdańskiej Katarzyna podda się woli ojca? I jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić? Co poczcie potulna Stasia, kiedy Antoni wskaże jej kandydata do ręki? Julia, której los poskąpił urody, bo się, że nigdy nie znajdzie męża. Piotr marzy o seminarium.

Burzliwe losy Jaśmińskich rozgrywają się w mieście o skomplikowanej historii, w którym początek ma druga wojna światowa i w którym nie zawsze dobrze jest być Polakiem; w czasach, gdy kobiety walczą o prawa wyborcze i kiedy Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska. Dzieje Jaśmińskich to porywająca opowieść o marzeniach, rodzinnych tajemnicach, o miłości i śmierci, a także o niezwykłym mieście. 


Data premiery:  30.09.2020
Wydawnictwo:  Książnica
Autor: Maria Paszyńska 
Tytuł: "Stalowe niebo" (tom 2 cyklu Wiatr ze wschodu)

Opis: Anastazja i Kazimierz, rozdzieleni przez wojnę i ludzką niegodziwość, usiłują na nowo ułożyć sobie życie. 

Jest rok 1920. Krwawa łuna rewolucji nad dawnym imperium rosyjskim ustępuje miejsca szarej bolszewickiej codzienności. 

Po wyjściu z więzienia Anastazja przyjeżdża do Petersburga, próbuje zapomnieć o Kazimierzu i zatraca się w pracy w szpitalu. Walcząc z uprzedzeniami, zdobywa lekarskie doświadczenie i dyplom. Gdy kończy się wojna polsko-rosyjska, Kazimierz wraca na Wołyń. Opiekuje się nim nieodłączny Borys Bogdanow, który zataił przed przyjacielem, co stało się z Anastazją. Dawni kochankowie spotykają się ponownie w świecie, w którym nic już nie jest takie jak kiedyś. Czy ich namiętne uczucie zwycięży przeciwności losu?



Wrzesień będzie zaczytany.... Tyle ciekawych premier  w tym miesiącu. Dajcie znać co wam wpadło w oko.

6 komentarzy:

 1. Najbardziej ciekawi mnie książka Lockdown. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo ciekawych tytułów, tylko czasu mało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele ciekawych pozycji, każdą z tych książek chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Można pochorować się, patrząc na te nowości. Marzę o prawie wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę się pochwalić, że większość z tych książek już "pochłonęłam" :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.