07 kwietnia 2020

"Życie oparte na kłamstwach" Magdalena Majcher - recenzja przedpremierowa

55/2020

Premiera książki 15.04.2020. Jest to II tom z serii "Osiedle Pogodne", ale książki można czytać niezależnie.

Autorka znów to zrobiła. Spodziewałam się dobrej lektury, ale żeby aż tak???

Zapraszam na moją recenzję. Nie bójcie się, spojlerów nie będzie.Ponownie witamy na Osiedlu Pogodnym, gdzie w pięknych domach żyją dobrze sytuowani ludzie.

Judyta była bardzo szczęśliwa, kiedy 15 lat temu wychodziła za mąż za przystojnego Dominika. Sama pochodziła z rozbitej rodziny, dlatego tak bardzo ceniła sobie to, że mąż ma dużą rodzinę, która spotyka się przy każdej okazji. Chciała w tym uczestniczyć i być częścią tej wspólnoty. Jej mąż jest pilotem i często go nie ma w domu, ale zarabia bardzo dużo pieniędzy, dzięki czemu sama dorabia sobie tylko "hobbistycznie" przy organizacji ślubów. 

Co zatem się zmieniło, że nie cieszy się na własną imprezę z okazji 15-lecia małżeństwa? Jaki sekret kryje się za drzwiami tej rodziny? Dlaczego mamy wrażenie, że cała rodzina "gra" w jakimś ogólnym spektaklu, którego nie wiadomo kto ma scenariusz?

"Jej serce wybijało niespokojny rytm. Nie znosiła, po prostu nienawidziła takich spędów. To nie był jej świat. Kiedyś marzyła o tym, żeby stać się częścią takiej rodziny."

W momencie kiedy poznajemy Judytę robi ona wiele rzeczy tylko na pokaz, choć sama jest mocno nieszczęśliwa. Nic nie zapowiada zmiany na lepsze. Judyta więc udaje, że jej rodzina jest idealna, dzieci są grzeczne, mąż dobrze ją traktuje, a nocami swoje smutki topi w kieliszku... Uważa, że nie ma problemów z alkoholem, ale oczywiście nie przyznaje się głośno to tego ile pije. 

"Przy gościach piła niewiele. Potrafiła się pohamować, dlatego wierzyła, że nie ma problemu. Nie chciała robić z siebie pośmiewiska."


W miarę czytania dowiadujemy się, że nie tylko ona w tej rodzinie ma tajemnice. Historia przedstawiona jest dwutorowo od strony Judyty i jej męża Dominika. Autorka nie bała się poruszyć kontrowersyjnego tematu, za co jestem jej wdzięczna. 

Czy kiedykolwiek kłamstwo wyjdzie na jaw? 
Czy rodzina jest w stanie żyć w taki sposób na zawsze? 
Jak potoczą się ich losy?
"Młodość wiąże się ze swego rodzaju bezkompromisowością. Potem jest trudniej. Dochodzą przyzwyczajenia, konwenanse, obowiązki. Brnie się w nieszczęśliwe małżeństwo..."


Podobało mi się to, że historia jest do bólu prawdziwa, opisana z wyczuciem i smakiem, mimo tematu jaki porusza. Książka nie jest oderwana od rzeczywistości, gdyż temat opisany w niej istnieje, sama osobiście byłam świadkiem podobnej historii. 

Jak zawsze pani Majcher przemyca wiele podocznych tematów w swojej najnowszej książce: życie obok siebie, a nie ze sobą, (nie)miłość małżeńską, walkę z uzależnieniem, wpływ opinii innych na nasze decyzje, życie w zgodzie z samym sobą. 


"Judyta miała własną teorię na temat tego, kim jest żona. A właściwie kim nie jest. Żona nie jest kochanką. Jej się nie uwodzi, nie zabiega o nią."

Książkę przeczytałam na raz, w międzyczasie gotując, sprzątając itd.

Podsumowując:

  • jeśli lubisz książki, które swoją historią wciągają cię w życie bohaterów i nie można się oderwać;
  • nie boisz się kontrowersyjnych tematów;
  • lubisz historie wielowątkowe;
  • po przeczytaniu książki uwielbiasz przemyśleć to o czym czytałeś.
To tak książka jest dla Ciebie! 


Ja dałam max gwiazdek, a Ty ile dajesz? Już dziś zapisz sobie ten tytuł, premiera po Świętach!Dziękuję Wydawnictwu Pascal za e-book do recenzji.
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 368
Moja ocena: 10/10 (nie da się inaczej)

4 komentarze:

  1. Chciałabym bardzo mieć możliwość poznania tej historii. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam twórczość Magdaleny Majcher, więc po właśnie rozpoczętej książce, mam zamiar zabrać się za "Prawda przychodzi nieproszona", aby później móc przeczytać "Życie oparte na kłamstwach".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.