08 marca 2020

"Wszystkie nasze tajemnice" Monika Sawicka - recenzja przedpremierowa, patronat!!!

34/2020

Patronat medialny Matki Książkoholiczki.

Monika Sawicka zachwyciła mnie książką "Kolorowych snów", więc z największą przyjemnością zostałam patronką jej najnowszej powieści. Zapraszam na moją opinię. "Wszystkie nasze tajemnica" to książka niestandardowa według mnie. Z jednej strony obyczaj, a z drugiej jest momentami taka mroczna, kiedy odkrywamy tajemnice bohaterów. Czytając ją czytelnik zadaje sobie co chwile pytanie: Jak dobrze znamy osoby, które są naszą rodziną? Czy są wśród nas osoby, które noszą w sobie tajemnice? 

Z główną bohaterką utożsamiłam się od razu, ponieważ jest w podobnym do mnie wieku. 41-letnia Klara to pracoholiczka, policjantka, która zaniedbuje męża chirurga oraz córkę Inkę. Nastolatka przyzwyczaiła się już do tego, że rodziców często nie ma w domu, przy okazji szperania znajduje pamiętniki swojej mamy i choć wie, że to nie jest właściwe, zaczytuje się w nich i poznaje tajemnice rodzicielki. Czy Klara naprawi relację z córką? Czy zrozumie swój błąd i fakt, że praca niszczy jej relacje w najbliższym otoczeniu?

"Na nic te wszystkie zarobione w pocie czoła pieniądze, bo za nie wprawdzie można kupić wiele, ale ani jednego uderzenia serca, ani jednego oddechu."


Dla odmiany szwagierka Klary - Justyna - jest dziennikarką, która ponad 20 lat temu zniknęła nagle i nie było jej ponad rok w domu. Nikt nie wie gdzie była i co się z nią wtedy działo. Co takiego ukrywa i dlaczego nie podzieliła się tajemnicą z nikim bliskim? 
Książka, jak pisałam wyżej, inna niż wszystkie. Na początku nie mogłam się wgryźć w fabułę, ciągle coś mi przeszkadzało, a to dzieci, a to życie w biegu. Jednak pewnego wieczoru jak w spokoju zaczęłam czytać w łóżku to wciągnęła mnie ta historia. Książka gruba, mądra, niosąca w sobie ogromne pokłady mądrości życiowych. Idealna dla zabieganych rodziców, którzy zostawiają nastolatki samych sobie i zajmują się pracą. 

"Mówi się o nas, że jesteśmy uzależnieni od smarfonów i Internetu, komputerów i gier. Ale prawda jest taka, że to jest nasze najmniej szkodliwe uzależnienie. O tych innych rodzice dowiadują się, gdy stopień uzależnienia jest tak zaawansowany, że pozostaje jedynie leczenie w ośrodku odwykowym. Wszystko, czego my, nastolatki, potrzebujemy, to czas naszych rodziców. Czas tylko dla nas."


Bardzo podobało mi się przesłanie autorki, pokazujące że nie warto mieć tajemnice, a w chwilach trudnych warto zwrócić się o pomoc. Podobało mi się prowadzenie fabuły z perspektywy różnych osób i w różnej płaszczyźnie czasowej. Możemy poznać historie opowiedziane przez Klarę, jej córkę Incę, szwagierkę Justynę, Albina i Cypriana.  Jest też wątek o zgromadzeniach zakonnych, w których zakonnice znęcają się nad sierotami. Temat kontrowersyjny, bardzo mocny i szokujący. Ogólnie pisząc tajemnica goni tajemnice i co rusz na jaw wychodzą kolejne sekrety bohaterów. 

Wiele tematów poruszanych w książce jest przerażających i wstrząsających. Książka dla czytelników, którzy lubią tematy szokujące, niestandardowe. Ale nie obawiajcie się, nie jest to historia o samych złych rzeczach. Są też tematy dobre, bo po każdej burzy kiedyś wychodzi słońce. Warto próbować uczyć się na błędach. Książka jest pięknie wydana, a każdy rozdział poprzedza cytat. Niby drobnostka, ale ja na takie rzeczy bardzo zwracam uwagę. 

Książka zajmie szczególne miejsce w mojej biblioteczce.

O tę książkę z autografem będziecie mogli zawalczyć u mnie na blogu, na Facebooku i na Instagramie.
Za egzemplarz książki z autografem dziękuję autorce i wydawnictwu e-bookowo. Zapraszam na stronę autorki http://www.monikasawicka.com.pl/

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 406
Moja ocena: 9/10

3 komentarze:

  1. Mam w planach poznać historię, którą skrywają karty tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie poznam tę historię :) Piękna okładka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałabym przeczytać. Tematy bardzo smutne, ale w życiu wielu ludzi ich nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.