29 grudnia 2019

"O krok za daleko" Harlan Coben - recenzja przedpremierowa

191/2019

Premiera książki 15 stycznia 2020.

Książki Cobena czytałam dawno temu, pamiętam, że mi się podobało, ale jakoś potem trafiały inne pozycje w moje ręce. Dlatego miło mi było wrócić do ukochanego autora po naprawdę wielu latach rozłąki. Zapraszam na przedpremierową recenzję książki.

Simon Greene to zrozpaczony ojciec poszukujący od sześciu miesięcy swojej córki Paige. Dziewczyna po podjęciu studiów zmieniła się na niekorzyść przez znajomość Aarona. Niestety wpadła w uzależnienie od narkotyków, rzuciła studia, odcięła się od rodziny i znajomych. Po wielu bezowocnych poszukiwaniach, nawet za pomocą detektywa, ojciec wpada na jej ślad, ale najgorsze jest to, że ciężko mu w brudnej i chudej ćpunce rozpoznać swoją ukochaną córeczkę. 

"Simon wpatrywał się w nędzarkę zarzynającą twórczość Johna Lennona. Włosy miała potargane i matowe. Policzki zapadnięte. Przeraźliwie chuda, wynędzniała, brudna i zagubiona, sprawiała wrażenie obłąkanej. To była jego córka, Paige."

Ojciec nie zamierza odpuścić, czeka aż jego córka skończy swój "koncert" i zaczyna z nią rozmawiać. Niestety sytuacja wymyka się mocno spod kontroli, kiedy w Central Parku pojawia się też znienawidzony Aaron, a Paige ucieka. Kilka dni później w mieszkaniu, w którym śpi Paige, policja znajdzie zwłoki Aarona.

Kto go zabił? Gdzie jest Paige? W co wplatała się jego córka? Do czego doprowadzi jego śledztwo? I co może zrobić zrozpaczony ojciec by ratować ukochaną córkę? Jakie sekrety odkryje Simon? "Analizujesz wszystkie takie przeklęte chwile, bo choć dzieci nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi, jak ostrzegała go matka, mają własny układ sterowania, o czym szybko się przekonujesz, a w starciu natura kontra wychowanie natura zdecydowanie wygrywa - to mimo wszystko, gdy coś pójdzie nie tak, gdy duszę twojej córki albo syna ogarnia ciemność, możesz tylko zachodzić w głowę, jaki popełniłeś błąd."
Książka ujęła mnie od pierwszych stron tym, że akcja  dzieje się w Nowym Jorku, który miałam okazję zwiedzać w tym roku. Podobał mi się klimat książki, prowadzone śledztwo przez ojca wiedzie nas w ciemne zakątki NYC, w meliny narkomanów, w świat, do którego nikt nie chce wchodzić. Autor poruszył w tej książce bardzo ważny temat, jak narkotyki zmieniają człowieka... Trzeba się cieszyć każdym dniem, bo nigdy nie wiemy kogo nasza wychuchana córeczka pozna na swojej drodze i jaki on będzie miał wpływ na jej życie. Tak trudno przyznać się przed samym sobą, że twoje dziecko jest...ćpunem i wygląda jak brudny, cuchnący worek kości...

"Była Paige przed poznaniem Aarona. I jest Paige obecna."


Coben świetnie rozbudował fabułę, jest tajemnica do rozwiązania, jest przestępstwo, fabuła wciąga i nie chce wypuścić. Książkę dosłownie pochłonęłam, żałując, że już koniec, choć ponad 400 stron to całkiem sporo. Historia spodoba się fanom autora, ale jeśli ktoś nie miał możliwości poznania jego twórczości to polecam zacząć od tej książki. Największym atutem autora jest lekkość języka, umiejętność trzymania napięcia i ciekawe rozwiązanie całej fabuły.

Mogę śmiało napisać, że Coben pisze świetne thrillery, to był jak powrót do dawnej miłości. Chcę jeszcze więcej... Bardzo się cieszę, że dostałam tę książkę w prezencie od wydawnictwa, dzięki niej nabrałam ochoty na czytanie kolejnych thrillerów. Przeczytajcie, naprawdę warto. Uwielbiam autora za te pokręcone historie, za zaskoczenia i za to zakończenie. Bomba i tyle!

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Albatros.

Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2019
Przekład: Magdalena Słysz
Ilość stron: 448
Moja ocena: 9/10

2 komentarze:

  1. Harlan Coben jest jednym z moich ulubionych autorów więc bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Świat jest pełen narkomanów i ludzi, którzy odpowiedzialnie biorą narkotyki. Np. marihuana, czy olejki CBD. To nie są narkotyki. Znam przykład kolegi, który wyleczył ciężką chorobę poprzez tego typu specyfiki!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.