12 października 2019

"Powiedz "NIE" szkolnym dręczycielom" Vanessa Green Allen

150/2019

Dzisiaj zapraszam na recenzję książki - poradnika dla dzieci i młodzieży - na temat przemocy, dręczenia, nękania i tego wszechobecnego hejtu. Myślę, że wielu rodziców może być zainteresowanych książką o takiej tematyce, u mnie w recenzji znajdziecie o czym ona jest i kilka zdjęć "środka". Zapraszam!Zawsze w szkole czy poza nią był ktoś, kto nas zaczepiał. Przynajmniej tak to pamiętam z dzieciństwa. Jednak nasze czasy były bardziej "lajtowe", nie było wszechobecnych komórek, internetu, takiej złości, takiej przemocy jak teraz. Książka może być pomocna dla dzieci i młodzieży, nawet jeśli pomoże choć w jakimś małym stopniu, to i tak warto ją nabyć dla dziecka. Ofiary nękania często są tak zastraszane, że nawet nie szukają pomocy, są zawstydzone i zaszczute. A to przecież nie one powinny tak się czuć, bo nie zrobiły nic złego...


W książce poruszane są takie tematy jak:
 • co to jest nękanie?
 • jakie są rodzaje nękania?
 • czy złośliwe zachowanie to nękanie?
 • jak sobie radzić z zachowaniami, które was ranią?
 • co można odpowiedzieć dręczycielom?
 • jak prosić o pomoc?
 • co to donoszenie, a co to powiadomienie? 
 • pokonaj trolla
 • jak można być odpornym na nękanie?
Podobało mi się, że książka to nie są suche fakty, ale także przykłady. Dziecko samo może ocenić sytuację i sprawdzić w odpowiedziach - Julka tak się w to wkręciła, że zabrała mi książkę i sama zaczęła ją czytać. A to chyba najlepsza rekomendacja, temat jest naprawdę bliższy naszym dzieciom niż mogłoby się wydawać.Nigdy nie wiadomo kiedy ktoś się weźmie za nasze dziecko, więc warto chyba żeby znało temat nękania i wiedziało jak może spróbować powiedzieć temu STOP. Nie wiem czy książka może coś pomóc, ale na pewno ma wiele ważnych przesłań dla dziecka i myśli, które pokazują kto tu naprawdę jest winny całej zaistniałej sytuacji. Bardzo podobało mi się, że autorka zachęca do reagowania na przemoc, że nawet jak jesteś świadkiem to nie warto stać z boku i udawać, że nic się nie dzieje. Bardzo podobało mi się podejście do tematu, krótko, treściwie i w punktach. Jest też rozdział dla rodziców, objaśnienia skutków emocjonalnych i psychicznych przemocy szkolnej.Książka bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie, nie jest gruba, stosunkowo duża czcionka. Myślę, że warto mieć ją w biblioteczce dziecka szkolnego a także powinny się tą pozycją zainteresować biblioteki szkolne. Niby nieduża książka, ale z ważnym przesłaniem dla dzieci i dla nas rodziców. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.


Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 78
Moja ocena: 8/10

1 komentarz:

 1. Ważna tematycznie książka, więc na pewno za jakiś czas wzbogacę o nią biblioteczkę mojego chrześniaka. 😊

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.