13 sierpnia 2019

"Prawdy i tajemnice" Sylwia Trojanowska

119/2019

II tom serii "Sekrety i kłamstwa". Jest to historia wnuczki Magdaleny, która po śmierci swojego męża wyjeżdża do dziadka i powoli poznaje dawne losy swojej rodziny. O pierwszym tomie pisałam TU

Drugi tom to nic innego jak dalszy ciąg historii Magdaleny i jej dziadka. Kobieta z całych sił stara się poznać przeszłość swojej rodziny, tym bardziej, że wie, że ich wspólny czas jest policzony. Fabuła drugiego tomu rozpoczyna się w szpitalu, gdzie leży Ludwik....

Podczas czytania tej książki mamy okazję cofnąć się w czasy wojenne, choć Ludwik bardzo dawkuje swoje wspomnienia, które są bardzo trudne i bolesne. Najbardziej utkwiła mi w pamięci historia Heleny, która bardzo się poświeciła dla swoich bliskich. Jej losy są nie do zapomnienia i niestety wierzę, że takie rzeczy miały miejsce w prawdziwym życiu. 

"Bóg wszystko rozumie, a jeśli trzeba - wybacza."


Poznawanie przeszłości rodziny jest bardzo trudne dla Magdaleny, tym bardziej, że niektórych obrazów nie jest w stanie wymazać z pamięci. Prawda o życiu dziadka jest trudna i kobieta zastanawia się jak to wpłynie na ich  relacje. Magdalena ma też szansę poczytania starych listów i zapisków, które nigdy nie powinny wyjść na światło dzienne. 

"Nikt nie potrafi wymazać z pamięci trudnych wspomnień. One stają się częścią nas."


Dzięki tej serii książek mam szansę poznać Szczecin, ten obecny i ten wiele lat temu, nigdy tam nie byłam, więc tym bardziej jestem ciekawa tego miejsca. Niestety choć bardzo chciałam to nie polubiłam dziadka Ludwika, jak dla mnie to bardzo ciężka postać, zapewne taki był zamysł autorki. Momentami współczułam głównej bohaterce, a jednocześnie byłam pełna podziwu, że mimo niełatwej relacji z dziadkiem jest tak uparta i dąży do swojego celu, jakim jest poznanie losów swojej rodziny. Dobrym zabiegiem literackim było dodanie kolejnych bohaterów powieści, dzięki czemu staje się ona wielowymiarowa. Wydawałoby się, że nie da się napisać tylu tomów o historii własnej rodziny... Ale wierzcie mi, autorka dała radę i tych tajemnic do odkrywania jest naprawdę sporo.


"Prawdy i tajemnice" to sentymentalny powrót do trudnych czasów wojennych, relacja wnuczki z trudnym dziadkiem, a także historia rozwoju miłości... Książka bardzo podobna do tomu I, więc jeśli komuś podobały się "Sekrety i kłamstwa" to polecam kolejny tom. Na pewno warto czytać po kolei. Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 328
Moja ocena: 7/10

2 komentarze:

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.