26 lipca 2019

"Sekretne dziecko" Kerry Fisher

104/2019

To nie jest tak, że czytam tylko to, co dostaję od wydawców. Jestem osobą, która zamawia tylko to, co ma mi szansę się spodobać, ale mimo to i tak kupuję nowe książki, dostaję je zawsze na prezent....

"Sekretne dziecko" tak mnie do siebie ciągnęło, że przeczytałam książkę podczas pobytu na Mazurach i jestem nią zachwycona. Dawno nie dawałam 10/10!!! Zapraszam!

Na samym wstępie pozwolę sobie zacytować pierwsze zdania z prologu. 

"Sześć tygodni. Tylko tyle z tobą spędziłam. Czterdzieści dwa dni. Zazwyczaj beztrosko przepuszczamy czas przez palce, czekając na Boże Narodzenie, wakacje, na koniec, początek, na jakieś moment, w którym, jak sądzimy, będziemy szczęśliwi. Ale tamte tygodnie miały dla mnie szczególną wartość, bo wiedziałam, że wpłyną na resztę mojego życia. Musiałam się tobą nacieszyć, wchłonąć cię głęboko w serce, zapamiętać tyle, żeby wystarczyło na zawsze."


Wydaje się, że możemy się domyśleć fabuły, ale to w niczym nie przeszkadza. Mam wrażenie, że to nawet atut tej powieści. 

Pierwsza część książki opisana jest z punktu widzenia Susie, fabuła rozpoczyna się w roku 1968. Kobieta jest młodą mężatką matką małej Louise. Jej mąż Danny jest marynarzem i czasami potrafi wypłynąć z domu nawet na 15 miesięcy. Główną bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy jest w Domu Matki i Dziecka w Londynie, i oddaje do adopcji swojego syna. Autorka przepięknie opisała tę historię, dawkuje bardzo powoli co takiego wydarzyło się w życiu Susie i dlaczego znalazła się tam, a nie w swoim rodzinnym domu...

Oddanie dziecka do adopcji okazuje się bardzo trudne dla Susie. W dniu urodzin swojego syna zawsze pisze do niego list i kupuje prezent, chowa te rzeczy na strychu, żeby nikt ich nigdy nie znalazł. Całe życie męczy ją ta tajemnica i narodziny kolejnego dziecka w niczym nie pomagają. Jej mąż nie wie, że kobieta w ogóle była w ciąży... ani nikt z jej rodziny.... Całe życie w kłamstwie... 

Druga część książki opisuje życie i przemyślenia Grace, czyli II córki Susie. Grace ma szansę dowiedzieć się jaką tajemnicę skrywa w sercu jej matka. Poza tym trzeba przyznać, że bardzo polubiłam tę barwną postać.

"Krótka chwila z tobą. Całe życie bez ciebie. Wybór łamiący serce."Książka może mylić na pierwszy rzut oka, bo okładka jest bardzo podobna do innej książki tej autorki "Posłuszna żona".  Jest to zupełnie inna powieść. Niesamowity klimat lat 60-tych, a potem 80-tych, nietuzinkowa fabuła, emocje chwytające za serce - tego możesz się spodziewać czytając tę książkę. Jest nieodkładalna jak dla mnie. Zawiera wiele mądrych myśli, wiele przemyśleń, które warto wprowadzić w swoje życie, opisuje przemianę dziecka w nastolatka, a potem w osobę dorosłą. Jeden fragment utknął mi głęboko w pamięci...

"Poszłam na plac zabaw, rozglądając się za grupą znudzonych nastolatków. Poczułam zazdrość na widok matek huśtających małe dzieci. Miałam ochotę do nich podbiec i powiedzieć: wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Ciesz się z tego, że świata poza tobą nie widzą i nie chcą zostać bez ciebie ani na moment."

"Sekretne dziecko" to książka, dla której zarwałam noc, a potem nie mogłam zasnąć, bo leżałam zapłakana. Czytałam ostatnio wiele książek, które na swój sposób mi się podobały, ale ta powieść to miód na moje serce, emocje. Będę ją polecała, polecała i jeszcze raz polecała! Historia głównej bohaterki napisana jest w tak niesamowity sposób, że nie można odłożyć powieści. Jeśli lubisz książki Diane Chamberlain to ta książka będzie dla Ciebie idealna. Książka dla każdej kobiety, dla każdej matki, o niemożliwej do opisania miłości macierzyńskiej. A także o mocy wybaczania, nawet po wielu wielu latach. Polecam z całego serca!

"Jakże wielu ludzi na świecie traci cenny czas, który mogliby spędzić z osobami bliskimi ich sercu -  czas, którego nie da się odzyskać - przez jakąś źle odebraną uwagę albo reakcję, którą jeszcze nasiliły duma i strach przed odrzuceniem, rozpraszające się niczym bluszcz, aż pokryją wszystkie drogi odwrotu, wszystkie możliwości przeprosin, i pozostaje jedynie brnąć tą ścieżką dalej."


Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 448
Moja ocena: 10/10

2 komentarze:

  1. Mam tę książkę w planach. Niedługo będę ją czytac.
    Pozdrawiam 😀
    www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie zaciekawiłaś!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.