30 października 2018

TOP 10 - Ulubione książki Matki Książkoholiczki

Z okazji pierwszych urodzin bloga postanowiłam napisać kilka postów podsumowujących. Będę pisała o tym co czytam najczęściej, kogo książki lubię czytać, które powieści poprawiają mi nastrój  itd. Dzisiaj zacznę od zestawienia TOP 10 moich ulubionych książek. Na pewno nie pokrywa się ta lista z żadną TOP-ką z empiku. Ciekawi?  

Zapraszam na mój wpis.To nie jest łatwe zadanie wybrać tylko dziesięć książek, które kocham. Długo myślałam i ostatecznie zdecydowałam się wybrać do zestawienia te książki, które zostawiły w mojej pamięci tak mocny ślad, że pamiętam je do dziś. I wcale nie są to nowości. Wiele książek z tego zestawienia to powieści pisane dwutorowo, współczesność i II Wojna Światowa. Czytając tak dużo często mam tak, że wiem, że daną książkę czytałam, że może nawet fajna była, ale kompletnie nie pamiętam i w sumie po raz drugi nie będę czytać. W tym zestawieniu wybrałam te szczególne perełki, do których na pewno kiedyś wrócę. Kolejność całkowicie przypadkowa.

  1. "Chłopiec z latawcem" Khaled HosseiniOpis książki: Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom. Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. Los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu, aby ocalić nie tylko siebie...


Mój komentarz: Matko jedyna, jak ja się długo broniłam przed przeczytaniem tej książki. Założyłam z góry, że to nie mój klimat i na pewno mi się nie spodoba. A było dokładnie odwrotnie. Zgadzam się ze wszystkimi pozytywnymi opiniami na temat "Chłopca z latawcem". Według mnie jest to książka must read! Niesamowity klimat, zwroty akcji, historia opisana na tle przemian w Afganistanie. Polecam z całego serca! Takich książek się nie zapomina, mimo ogromnej ilości przeczytanych pozycji. 

  2. "Słowik" Kristin Hannah

 

Opis książki: Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…


Mój komentarz: Książka Roku 2016 lubimyczytac.pl w kategorii Powieść historyczna. Czytelnicy nie mogą się mylić. Do dziś potrafię przypomnieć sobie niektóre momenty z tej powieści. O tej książce nie da się napisać opinii, ją trzeba przeczytać i przeżyć. Jest to powieść jedyna w swoim rodzaju, chwytająca za serce, wyciskająca łzy i zostająca długo w pamięci. 

3. "Córka piekarza" Sarah McCoyOpis książki: W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed skutkami wojny przez wysoko postawionego oficera SS, który chce się ożenić z Elsie. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, dziewczyna musi podjąć dramatyczna decyzję. Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Gdy rozpoczyna wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni "U Elsie", nie spodziewa się, że wróci tam wiele razy. Usłyszana historia ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości, zaś pytania Reby przypominają Elsie bolesne wydarzenie posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Obie kobiety muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości i znaleźć w sobie odwagę, by wybaczyć.

Mój komentarz: Do dziś pamiętam swoje emocje, jakie buzowały we mnie kiedy to czytałam. Niestety mój egzemplarz gdzieś zaginął, pożyczyłam komuś i nie oddał, a chętnie bym do niej wróciła. 


4.  "Dom sióstr" Charlotte Link
Opis książki: Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire, krainy wyżynnych torfowisk w północnej Anglii, miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi Ambergom nic się nie układa. Już od pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia niespodziewanie na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat. Zagłębiając się w aurę miłości, nienawiści, pogardy i tęsknoty za wolnością, Barbara zaczyna poznawać własną duszę i dojrzewa do najważniejszej decyzji. Decyzji, która nie tylko zmieni jej życie, ale będzie zarazem dopełnieniem losu Frances Gray.

Mój komentarz: Kolejna książka, w której cofamy się do dawnych czasów. Charlotte Link ma wiele dobrych książek, ale ta znalazła w moim sercu szczególne miejsce. 

5. "Strażnik tajemnic" Kate MortonOpis książki: Osadzona w latach 40., 60. i współcześnie powieść o marzeniach, które mogą prowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu. Anglia, rok 2011. Laurel, po latach pełnej sukcesów kariery aktorskiej, spotyka się z siostrami w domu rodzinnym w Suffolk, by wspólnie świętować dziewięćdziesiąte urodziny umierającej matki, Dorothy. Laurel zdaje sobie sprawę, że to jej ostatnia szansa na wyjaśnienie zagadki morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat – nieuleczonej traumy z okresu dzieciństwa. Niczym puzzle składa fragmenty mrocznej tajemnicy, której korzenie sięgają początku II wojny światowej i trwających dwa lata bombardowań Londynu. Tragiczna przeszłość powraca we wspomnieniach matki i bliskich jej osób: splątane losy trójki młodych ludzi z zupełnie różnych światów, Dorothy, Vivien i Jimmy'ego. Historia przyjaźni i miłości wystawionych przez los na ciężką próbę.

Mój komentarz: Książka dla osób lubiących czytać grube sagi rodzinne.

6. "Sekretne życie CeeCee Wilkes" Diane ChamberlainOpis książki: Jeśli wyzna prawdę, na zawsze straci córkę. Jeśli prawdę zatai, nigdy nie odzyska siebie. W 1977 roku zaginęła ciężarna Genevieve Russell. Dwadzieścia lat później policja odnajduje jej szczątki, a Timothy Gleason zostaje oskarżony o zabójstwo. Dziecko jednak zniknęło bez śladu. CeeCee Wilkes wie, w jakich okolicznościach umarła Genevieve Russell – widziała wszystko na własne oczy. I wie, co się stało z jej dzieckiem. Teraz Timothy’emu Gleasonowi grozi kara śmierci, a ona stoi w obliczu wyboru. Powiedzieć prawdę i zniszczyć swoją rodzinę. Albo pozwolić niewinnemu człowiekowi umrzeć, by chronić życie zbudowane na kłamstwie.

Mój komentarz: Uwielbiam wszystkie książki tej autorki, ale tą rozwaliła mnie na łopatki. 

7. "Szmaragdowa tablica" Carla MonteroOpis książki: Madryt, początek XXI wieku. Ana pracuje w Muzeum Prado, prowadzi spokojne życie u boku Konrada, bogatego niemieckiego kolekcjonera dzieł sztuki, aż do chwili, gdy pewien list napisany podczas drugiej wojny światowej naprowadza go na ślad tajemniczego obrazu Astrolog przypisywanego Giorgionemu, malarzowi epoki renesansu. Skuszony wielką wartością tego dzieła, Konrad przekonuje Anę, żeby zajęła się jego poszukiwaniem. Mimo piętrzących się trudności Ana odkrywa nie tylko zawiłe losy rodziny, która od pokoleń strzeże Astrologa, ale i niezwykłą prawdę, która całkowicie zmienia jej życie. 

Paryż podczas niemieckiej okupacji. Major SS Georg von Bergheim, żołnierz elity i bohater wojenny, dostaje rozkaz: ma odnaleźć obraz Giorgionego znany jako Astrolog. Hitler jest przekonany, że dzieło kryje wielki sekret – kto go odkryje, będzie rządził światem. Poszukiwania prowadzą majora do Sarah Bauer, francuskiej Żydówki. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, której konsekwencje będą zaskakujące dla nich obojga.


"Szmaragdowa tablica" to nie tylko napisana z rozmachem historia o poszukiwaniu zagadkowego dzieła sztuki, ale i niezwykła opowieść o zakazanej miłości, która zdarzyła się wbrew wszelkim przeciwnościom.

Mój komentarz: Jest to wielowątkowa historia o zaginionym dziele sztuki, ale napisana w taki sposób, że trudno się oderwać.  

8. "Róża północy" Lucinda RileyOpis książki: Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu swoich setnych urodzin, przekazuje prawnukowi manuskrypt, w którym opisała historię swojego życia. Młody Ari Malik, skoncentrowany na pracy i karierze, chowa babcine opowieści do szuflady. Po latach, spełniony w życiu zawodowym, ale rozczarowany swoim życiem osobistym, sięga po wspomnienia Anahity. Podążając tropami tajemnic przeszłości trafia z upalnych kolorowych Indii do ponurej i mrocznej rezydencji Astbury w angielskim hrabstwie Devon. Tam poznaje jej tajemniczego właściciela i … gwiazdę filmową z Hollywood. Mroczne sekrety, które kładą się cieniem na historii szlachetnego rodu Astbury, połączą ich losy.


„Róża północy”, to książka o skomplikowanej współzależności ludzkich losów, potędze przekazywanego z pokolenia na pokolenie niezwykłego daru intuicji i jasnowidzenia, bogatych indyjskich dziedziczkach, wytwornych angielskich lordach i ogromnej sile miłości.

Mój komentarz: Jeśli ktoś szuka grubej powieści obyczajowej, z tajemnicą przodków do odkrycia to polecam! Tytuł, opis może nie zachęca, ale lekkość opisów i sama historia wciąga od pierwszych zdań. Na podstawie tej książki mógłby powstać wspaniały film. 

9. "Tajemnice zamku"Opis książki: Emilie zawsze odcinała się od swojego arystokratycznego pochodzenia i starała się żyć zupełnie inaczej niż jej przodkowie. Studiowała weterynarię i zajęła się opieką nad chorymi zwierzętami. Nie potrafiła wybaczyć matce, że przez jej zaniedbanie nigdy nie będzie mieć dzieci, dlatego po jej śmierci chce jak najszybciej spieniężyć spadek i wrócić do swojego skromnego mieszkania i pracy. Robi się jej jednak żal zamku z biblioteką i kolekcją starych książek, w którym wraz z tak wcześnie utraconym, ukochanym ojcem spędziła najszczęśliwsze chwile swojego dzieciństwa. Postanawia więc odrestaurować popadający w ruinę zabytek. W starym zamku znajduje notes, który zmobilizuję ją do okrycia tajemnic z przeszłości swojej rodziny i pozwoli zrozumieć własne doświadczenia.

Mój komentarz: Książka zaczyna się przeciętnie, bez zachwytów, natomiast w momencie kiedy autorka przeskakuje do czasów II Wojny przepadłam całkowicie na długie godziny. Historia z przeszłości i z teraźniejszości podobała mi się tak samo, co wcale nie jest łatwe do osiągnięcia przez pisarza. 

 10. "Wzgórze Dzikich Kwiatów" Kimberley FreemanOpis książki: Od konwenansów społecznych Glasgow w czasach Wielkiego Kryzysu do zielonych pastwisk na tasmańskiej owczej farmie. Niezwykła historia tajemnic rodzinnych, zakazanej miłości i dwóch kobiet, które muszą zacząć wszystko od nowa…


Beattie: Glasgow 1929
Beattie Blaxland ma talent i wielkie ambicje. Pragnie zostać projektantką mody. Nie przypuszcza, że tuż przed dziewiętnastymi urodzinami zajdzie w ciążę z żonatym mężczyzną. Z bardzo nieodpowiednim mężczyzną, który niedługo potem zostawi ją z małą córeczką. Aby odbić się od dna i zdobyć majątek, Beattie jest gotowa na wiele. Nawet na utratę dobrego imienia i opinii uczciwej kobiety…Emma: Londyn 2009
Emma Blaxland–Hunter jest primabaleriną w Balecie Królewskim. Ma świat u swoich stóp, gdy nagle zdarza się wypadek i traci wszystko, o czym marzyła. Załamana dziewczyna niespodziewanie otrzymuje niezwykły spadek po babce — posiadłość w dalekiej Tasmanii zwaną Wzgórzem Dzikich Kwiatów. A jest to miejsce, gdzie każdy najpierw uczy się żyć samotnie, potem zaś odkrywa, czego tak naprawdę pragnie.


Mój komentarz: Okładka paskudna, tytuł taki sobie wskazujący na jakiś może romans? A środek - bardzo dobry jak dla mnie. Jak widzicie nie ma tu nowości, ale książki, które można znaleźć w bibliotece. Dla spostrzegawczych czytelników mogło wpaść w oko, że nie ma w tym zestawieniu żadnej książki polskich autorów. Kocham polską literaturę, ale moje TOP od kilku lat to są dokładnie te książki. 

Znacie którąś z nich?

 A może zachęciłam Was do sięgnięcia?

K. 

2 komentarze:

  1. Każda kobieta moim zdaniem powinna też przeczytać Sztukę Kochania - https://virtualo.pl/ebook/sztuka-kochania-i197564/
    Dla mnie to bardzo wartościowa książka, otwiera oczy na postrzeganie swojej seksualności. Film pewnie wiele osób oglądało, ale książka jest bardziej treściwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.