26 kwietnia 2018

"Zostań, a potem walcz" John Boyne

46/2018

Czytałam dwie poprzednie książki tego autora jak "Chłopiec w pasiastej piżamie" i "Chłopiec na szczycie góry", byłam nimi zachwycona i do dziś pamiętam jakie towarzyszyły mi emocje przy czytaniu. A jaka jest najnowsza książka pana Boyne? Zapraszam!


Książka wygląda na niepozorną, mało stron, duże akapity i stosunkowo duża czcionka. Jednak te pierwsze odczucia dotyczące wyglądu nie umniejszają treści książki. 

Autor znów zabiera nas w czasy wojenne, ale tym razem jest to I Wojna Światowa. Fabuła rozpoczyna się w dniu 5 urodzin głównego bohatera, czyli  Alfiego Summerfielda. Jest to szczególna data dla całego kraju, gdyż wtedy wybucha I Wojna. Chłopiec jest świadkiem jak zmienia się jego prywatny świat, jak jego ojciec zgłasza się na ochotnika i idzie na wojnę. Obiecuje, że wróci szybko i to przed świętami, ale nie mówi którymi... Przez kolejne 4 lata Alfie nie obchodzi urodzin, tęskni za tatą i czeka na jego powrót. Jego mama tłumaczy mu, że ojciec pełni ważną misję i wkrótce wróci do domu. Z powodu biedy chłopiec pomaga niczego nieświadomej mamie zarabiać pieniądze, czyści buty na dworcu. I właśnie tam, przez przypadek, dowie się, gdzie jest jego ojciec. Nie napiszę nic więcej, żeby wam nie zdradzić za dużo. 

Styl pisania autora jest bardzo lekki, mimo tematyki wojennej. Czułam się jakby oglądała film, choć samej wojny nie ma opisanej, jest niejako w tle. Autor skupia się głównie na Alfim, podjął się ciekawego tematu, czyli opisania wojny widzianej okiem dziecka. 5-letni chłopiec, który nie wie tak naprawdę co się dzieje na świecie, czym przejmują się dorośli, ich tematy wydają mu się nudne i takie nieinteresujące. Alfie próbuje zrozumieć o co chodzi w tej całej wojnie, ale jak to dziecko po chwili traci zainteresowanie. Autor pokazuje nam co się dzieje w społeczności, która nie poszła na front, ale próbuje dalej żyć normalnie i czeka na wiadomości o swoich bliskich, którzy walczą gdzieś na froncie. 

Jest to piękna historia pokazująca jak jest ważna miłość w życiu i jak ona pomaga przetrwać najgorsze czasy, Alfie to niesamowity i pracowity chłopak, jeszcze dziecko, który tak bardzo pragnie by powróciły czasy sprzed wojny, że nie boi się żadnych wyzwań. 

Kolejna dobra książka, choć szczerze mówiąc nie wpłynęła na moje emocje tak mocno jak poprzednie dwie książki autora. Każda z nich jest po prostu inna. Ale każda warta poznania, na równi ze sobą. Idealna lektura szkolna. Ze swojej strony zachęcam do poznania twórczości tego autora. 

Polecam!

Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 240
Moja ocena: 8/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.