17 marca 2018

"Porwanie" Agnieszka Pietrzyk

31/2018

Książkę kupiłam na zasadzie impulsu, była dobra cena na upolujebooka i spodobał mi się opis. Dobrze się stało, bo książka pochłonęła mnie bez reszty (mimo kilku niedociągnięć) uważam ją za bardzo dobrą. O czym jest? Zapraszam na mój nowy wpis.
Autorki kompletnie nie znam, mimo iż mam jej kilka książek na kindlu. W Elblągu nie byłam, więc nie mogę wizualizować sobie miejsca zdarzeń, pewnie osobom z tego miasta czytałoby się jeszcze fajniej. Jednakże zachwyciła mnie fabuła. 

CZY ZARYZYKOWAŁBYŚ ŻYCIE WŁASNEGO DZIECKA, ABY URATOWAĆ SWOJĄ FIRMĘ?

Akcja powieści toczy się w Elblągu w środku lata, w czasie panującego upału. Jednym z pierwszych bohaterów jest Seweryn, mąż Marty i ojciec córeczki Łucji i małego Tymusia. Seweryn prowadzi własną działalność i zajmuje się produkowaniem bram, ogrodzeń i furtek. Niestety firma zaczęła przynosić straty i Seweryn ciągle boryka się z problemami finansowymi, ma problem z płynnością finansową, a jest jedynym żywicielem rodziny. Pieniądze na bieżące płatności firmy musi pożyczać od własnej matki. Jego brat Robert jest zamożnym biznesmenem, ma własny tartak, piękną żonę Ramirę, nie ma tylko dzieci. Seweryn nie chce pożyczać pieniędzy od brata, gdyż nie chce się nawet przyznawać dla niego do swoich kłopotów.

Pewnego dnia Seweryn przez przypadek znajduje na strychu zdjęcia swojej żony, których na pewno on nie robił i domyśla się, że żona go zdradza. W międzyczasie Seweryna odwiedza dawny kolega z akademika Maks Kubiak, zaczynają się spotykać i mężczyzna poznaje prawdziwe oblicze kolegi, który żyje z pieniędzy z okupów. W tym celu wykorzystuje swoją siostrę, która dzwoni np. do nastolatka jako pracownik telefonii komórkowej i każe danej osobie wyłączyć telefon na dwie godziny. W międzyczasie dzwoni do rodziców z żądaniem okupu. Rodzice oczywiście dzwonią do dziecka, które ma wyłączony telefon, więc płacą pieniądze, zwykle Maks nie żąda dużych kwot. Po dwóch godzinach nastolatek włącza telefon, a rodzice zdają sobie sprawę, że zostali oszukani. 

Seweryn wpada na pomysł żeby upozorować porwanie własnego synka w celu wymuszenia okupu od brata. Liczy na to, że dzięki tym pieniądzom stanie na nogi z firmą, a liczy na to, że brat zapłaci okup, gdyż kocha Tymusia. Mężczyźni umawiają się dokładnie co do kwoty, jak to ma wyglądać i oczywiście ma nie być policji. Ale jak to bywa w życiu i w książkach sprawa się komplikuje już na samym początku. Tymuś zostaje porwany, a porywacz się nie odzywa.... I nic nie jest takie jak się wydaje na początku. 

Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. Wielki szacun dla autorki za wymyślenie tak ciekawej fabuły. Czytając książkę czułam ten wszechobecny upał, nerwowość bohaterów, dramatyczną akcję. Autorka bawi się z nami i kilka razy udało się jej mnie zaskoczyć, a w sumie o to chodzi wg mnie w tego typu książkach. Aż byłam zaskoczona tym jak dobrze mi się to czytało. Bardzo dobra książka, z ciekawymi zwrotami akcji i to w naszych polskich realiach. 

Było kilka niedociągnięć, za co odejmę 1 punkt w ocenie. Zaryzykowałam kupując nowość, bez czytania żadnej recenzji w internecie, ale w tym wypadku to był dobry strzał. 

Będę tę książkę polecać dalej!

Wydawnictwo: Czwarta strona
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 408
Ocena: 9/101 komentarz:

  1. Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki ?, PayLATER Loan otrzymuje wszystkie rodzaje pożyczek przy niskim oprocentowaniu 2% Złóż wniosek teraz przez e-mail na adres: ( paylaterloan@zoho.com ) LUB WhatsApp ( +19292227518 )

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.