26 stycznia 2018

"Rozalia" Magdalena Wala

10/2018


"Rozalia" to II tom serii "Damy i buntowniczki".

O tomie pierwszym piszę tutaj:
https://matkaksiazkoholiczka.blogspot.com/2018/01/marianna-magdalena-wala.html

W tomie drugim poznajemy losy młodszej siostry Marianny. Rozalia wychowuje się w czasach konspiracji, zakazanych lektur i wielkich tajemnic. Podsłuchana rozmowa ojca z Moskalem zmienia jej życie na zawsze.Dlaczego? Zapraszam na nową recenzję.


Rozalia - 17-letnia siostra Marianny mieszka nadal z rodzicami i  uwielbia czytać zakazane lektury. Pewnego dnia podczas  nielegalnego pobytu w biblioteczne ojca (kobiety nie powinny czytać i być za mądre) podsłuchuje rozmowę swojego taty z Moskalem. Okazuje się, że ojciec chce ją wydać za mąż za starego i wstrętnego  Rosjanina. Dziewczyna jest oburzona i robi wszytko by temu zapobiec. Nie było to łatwe, bo jak wiemy kobieta nie miała wtedy nic do gadania. W tajemnicy przed ojcem, ale z pomocą matki i siostry Marianny (bohaterki I tomu) wyjeżdża do majątku państwa Mierzejewskich do Czarnowca, gdzie zostaje damą do towarzystwa wnuczki gospodyni. W samym dworze dzieją się dziwne rzeczy, co nocy ktoś skrada się w ogrodzie, a ona poznaje tajemniczego mężczyznę, który raz się pojawia, raz znika, a Rozalia nie ma pojęcia kim on jest?

Ciekawy jest wątek o ówczesnych zabobonach na wsi, poznajemy też codzienność i trudy życia, prowadzenia domu w tamtych czasach. Podobał mi się opis trudu noszenia i wiązania gorsetów, jak i innych sztuk garderoby, jakie się nosiło w tamtych czasach. Autorka opisuje bale, tańce, jakie piosenki śpiewano i o czym rozmawiali ówcześni ludzie. A to wszystko jest umiejętnie wplecione w fabułę, nie jest to nudny opis jakiś tam czynności.

Książkę też czytało mi się wyjątkowo lekko i dobrze, choć osobiście bardziej ciekawiły mnie losy Marianny- czyli siostry Rozalii. Nie jest to lektura ciężka, ale odprężająca, czyta się ją z lekkością i wielką przyjemnością. Nie lubię powieści historycznych, ale te dwie książki Magdaleny Wali mogę  śmiało polecić!Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 376
Moja ocena: 6/10

Pozdrawiam,

K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że do mnie wpadłeś. Jeśli masz ochotę to zostaw komentarz.
Zapraszam na mojego Facebooka, gdzie organizuję konkursy oraz na Instagrama, na którym zamieszczam zdjęcia książek i nie tylko.